Ziemia rolna – najbezpieczniejsza lokata kapitału

Dziś ziemia rolna jest o połowę tańsza od inwestycyjnej. A może tylko drożeć.

Ceny ziemi rolnej idą w górę. W ciągu ostatnich 9 miesięcy wzrosły średnio o 10 proc., a w niektórych województwach, takich jak świętokrzyskie czy lubuskie, nawet o ponad 20 proc. Dzieje się to, mimo że w tym roku Agencja Nieruchomości Rolnych pobiła rekord, sprzedając 80 tys. ha ziemi. To o 15 tys. ha więcej niż rok temu.

Ziemia rolna od lat uznawana jest za jedną z najbardziej bezpiecznych lokat kapitału. Nie przynosi może takich zysków jak np. złoto czy transakcje na rynku walutowym, ale trudno na niej stracić. Największy skok miał miejsce w latach 2004 – 2008, gdy średnie stawki rosły o 20 proc. rocznie.

Jednak ceny gruntów rolnych na pewno nie będą wszędzie rosnąć w takim samym tempie. Największy potencjał wzrostu ma ziemia, która dziś jest stosunkowo tania i na dodatek ma albo dobrą lokalizację, albo jest cenna ze względu na wysoką klasę gruntów ornych.

Według analityków z firmy Wealth Solution drożeć też będą tereny rolne położone w pobliżu dużych miast (do 65 km). Będzie to związane m.in. z konsolidacją rolnictwa, napływem ludności wiejskiej do aglomeracji oraz rozwojem miast. Demografowie prognozują, że do 2030 roku prawie 80 proc. polskiego społeczeństwa przeniesie się na obrzeża wielkich miast.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Print Friendly, PDF & Email