Skanska będzie drukować budynki

Skanska przygotowuje się do skonstruowania maszyny do trójwymiarowego drukowania elementów konstrukcyjnych z betonu; będzie to pierwsze na świecie takie urządzenie. Firma nawiązała już współpracę z Uniwersytetem w Loughborough, jedną z najbardziej renomowanych uczelni brytyjskich, oraz z producentami cementu i chemii budowlanej. Pierwsze efekty współpracy będzie można zobaczyć już za 1,5 roku.

Technologię druku 3D Skanska stosuje od 2 lat. Dzięki współpracy z uczelnią i przedstawicielami branży będzie współtworzć pierwszą przemysłową maszynę do drukowania bardzo złożonych elementów konstrukcyjnych oraz ozdobnych z betonu. W ciągu najbliższego 1,5 roku Skanska pomoże dostosować rozwiązania opracowane przez specjalistów uniwersytetu do rzeczywistych potrzeb budownictwa. W rezultacie czas wykonywania elementów architektonicznych może być skrócony z kilku tygodni do nawet 1 godziny.

Skanska po raz pierwszy wykorzystała technologię druku 3D w 2013 roku przy budowie 16-piętrowego biurowca The 6 Bevis Marks w centrum Londynu (na zdjęciu). Firma wydrukowała w tej technologii osłony podpór dla dachu, co znacznie skróciło czas tworzenia całej konstrukcji dachowej.

fot. materiały prasowe

Print Friendly, PDF & Email