Polska w czołówce krajów wybieranych najchętniej

Według raportu firmy Cushman & Wakefield (C&W) Rosja jest wciąż najszybciej rozwijającym się rynkiem centrów handlowych w Europie. Na ten kraj przypadła prawie jedna piąta podaży nowej powierzchni w I półroczu.

Oddano do użytku ponad 400 tys. mkw., 3,6 proc. więcej niż w tym okresie 2010 r. Do końca 2012 r. planowane jest ukończenie niemal 3 mln mkw.

Polska z planowanymi 610,8 tys. mkw. zajmuje szóste miejsce. W I półroczu oddano do użytku prawie 250 tys. mkw. powierzchni w 12 nowych obiektach i w dwóch rozbudowanych. Oznacza to wzrost w ujęciu rocznym o 3,5 proc.

W raporcie czytamy, że w I półroczu w Europie oddano do użytku ponad 2,1 mln nowej powierzchni w centrach handlowych. Wynik jest o 1,6 proc. lepszy niż w tym okresie 2010 r. Średnia podaż powierzchni w centrach handlowych na tysiąc mieszkańców w 27 państwach Unii Europejskiej wyniosła 240,3 mkw.

Zgodnie z trendem obserwowanym w poprzednich latach na Europę Środkowo-Wschodnią przypadło 58 proc. nowej powierzchni oddanej do użytku. Wynika to głównie z wysokiego poziomu inwestycji w Rosji, Turcji i Polsce.

Największym obiektem ukończonym w tym okresie było centrum Marmara Forum w Stambule o powierzchni 156 tys. mkw. Inne centra z ponad 100 tys. mkw. powierzchni to Marineda City w Hiszpanii oraz AFIMALL City w Moskwie.

O 6 – 9 proc. przybyło powierzchni w Serbii, Chorwacji i Grecji. W tej ostatniej to efekt ukończenia River Mall w Atenach o pow. 20 tys. mkw. Poza tym aktywność deweloperska w tym kraju praktycznie zamarła.

Z kolei w aż dziewięciu krajach (m.in. w Czechach, Danii czy na Węgrzech) nie otwarto żadnego centrum handlowego.

(źródło: Rzeczpospolita)

Print Friendly, PDF & Email