Ostrożnie przy bankomacie

Kopiowanie kart płatniczych to ostatnio częsta metoda na kradzież pieniędzy z kont bankowych. Dlatego należy zachować ostrożność korzystając z bankomatów czy płacąc kartą. Skopiowanie naszej karty płatniczej może nastąpić zarówno poprzez zamontowanie specjalnego skanera na bankomacie (w otworze do którego wkładamy kartę) jak również przez nieuczciwego pracownika np. sklepu w którym płacimy kartą. Ryzyko tego rodzaju kradzieży możemy jednak zminimalizować stosując się do kilku prostych zasad.

Zasłaniaj wprowadzany PIN
Samo skopiowanie karty nie wystarczy do wypłaty pieniędzy, potrzebny jest też PIN. Odczytuje się go np. umieszczając miniaturową kamerkę na bankomacie.

Przyjrzyj się bankomatowi
PIN można skopiować instalując nakładkę na klawiaturę bankomatu. Takie urządzenie zapisuje kombinacje cyfr wpisywanych przez korzystających z bankomatu. Dlatego przyjrzyj się bankomatowi. Jeśli jakaś jego część wydaje się podejrzana, np. jest krzywo zamontowana, różni się kolorystycznie, to zrezygnuj z dokonania wypłaty.

Unikaj wypłat w nocy
Urządzenia skanujące na bankomatach często są montowane późnym wieczorem i zdejmowane wczesnym rankiem. W nocy trudniej jest nam dostrzec nietypowe elementy na bankomacie. Jeśli już musimy dokonać wypłaty w nocy, to unikajmy bankomatów w centrum, przy dworcu czy innych miejscach z dużych ruchem w nocy – to tutaj najczęściej instalowane są nakładki skanujące karty.

Bankomat przy oddziale nie jest bezpieczniejszy
Wbrew pozorom bankomaty przy oddziałach bankowych nie są chronione przed działaniem przestępców. Ze względu na duży ruch klientów są znacznie bardziej dla nich atrakcyjne. Warto zauważyć, że skaner nie musi być zainstalowany wyłącznie na bankomacie, drugim miejscem skanowania są często czytniki na drzwiach do bankomatów zamkniętych. Warto więc uważać na każde miejsce, przez które przechodzi nasza karta.
(źródło: Expander)

Print Friendly, PDF & Email