Nieruchomości: Trudny czas dla deweloperów

Rekordowo dużo mieszkań oddadzą w tym roku deweloperzy. Ogromna podaż w połączeniu z mniejszą liczbą kredytów hipotecznych dla indywidualnych kredytobiorców oznacza kłopoty z płynnością firm deweloperskich.

Na koniec 2011 r. na rynku pierwotnym  tylko w 6 dużych miastach  w kraju deweloperzy oferowali prawie 49 tys. lokali.  W Warszawie  – ponad 18 tys., w Krakowie – ponad 9 tys.,  we Wrocławiu – 8,6 tys., w Trójmieście tys. – 6,1 tys., w Poznaniu –  4,1 tys., w Łodzi – 2,3 tys.

Najtrudniejsza sytuacja jest dziś na rynku wrocławskim. Zakładając, że deweloperzy nie wprowadzą na rynek już żadnego lokalu, na wyprzedaż tego, co mają potrzebują aż dwa lata. W ciągu 12 miesięcy firmy deweloperskie były w stanie  znaleźć we Wrocławiu chętnych na 4,4 tys. mieszkań, podczas gdy  prawie dwa razy  tyle jest do wzięcia.

Nieco lepiej wygląda sytuacja w Warszawie. Tutaj firmy potrzebują 1,5 roku na wyprzedaż, ale pod warunkiem, że nic nowego  nie zaoferują w tym czasie.

W najlepszej sytuacji są deweloperzy z Trójmiasta, którzy w ciągu pięciu kwartałów byliby w stanie pozbyć się zapasu mieszkań.

(źródło: Rzeczpospolita)

Print Friendly, PDF & Email