Nieruchomości: lepsze dopasowanie cenowe

Ceny ofertowe są lepiej dostosowane do oczekiwań kupujących. W styczniu 2012 r. wzrosła wartość indeksu dopasowania cenowego opracowywanego przez Emmerson.

Indeks na koniec minionego miesiąca wskazał wartość 97,2 punktów. Oznacza to, że pewnej poprawie w porównaniu do grudnia uległa sytuacja osób poszukujących chętnych na swoje mieszkania. Wprawdzie, aby znaleźć nabywców muszą oni nadal obniżać pierwotnie ustalone ceny, ale sam poziom oferowanych upustów jest już nieco niższy, niż w miesiąc wcześniej.

Należy jednak podkreślić, że pomimo ostatnich zmian, to kupujący nadal dyktują warunki na rynku, a głównym argumentem, który może zachęcić ich do podjęcia ostatecznej decyzji pozostaje niska cena. W styczniu największe upusty cenowe zostały wynegocjowane przez osoby kupujące najmniejsze mieszkania o powierzchni nie przekraczającej 40 mkw. Taki wniosek płynie z analizy transakcji mieszkaniami z rynku wtórnego w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. W wypadku lokali mieszkalnych tej wielkości średnia obniżka kształtowała się na poziomie 4,3 proc. wyjściowej ceny.

Print Friendly, PDF & Email