Nieruchomości: czas na domy energooszczędne

Dom energooszczędny, należy przyznać, prawdopodobnie będzie nieco droższy w budowie, , ale za to sporo tańszy w późniejszym utrzymaniu. Ponieważ ceny energii rosną w dużym  tempie, wyższe wydatki powinny zwrócić się w ciągu kilku lat.

Obecnie do ogrzania domu potrzeba 150-180 kWh energii na m kw. rocznie. Współczesny standard to, a przy założeniu domu energooszczędnego powinniśmy zejść do poziomu poniżej 70 kWh na metr rocznie. W praktyce dom energooszczędny zużywa o 30 proc. mniej energii do ogrzewania niż dom typowy, czyli zgodny z obowiązującymi wymaganiami.

Na co należy zwrócić uwagę, budując dom energooszczędny? Przede wszystkim na użyte do tego celu materiały, np. cegły czy bloczki powinny mieć jak najniższy współczynnik przenikania ciepła. Ważne jest też odpowiednie docieplenie dachu, ścian i podłóg. Przez dach może uciekać 25-30 proc. ciepła, przez piwnicę do 10-15 proc., podobnie jak przez okna i drzwi. Przez nieprawidłowo zaizolowane ściany dom może tracić nawet do 30 proc. ciepła
Znaczenie ma bryła i wielkość budynku. W tym przypadku warto dążyć do zwartej, prostej formy, gdyż każde załamanie ściany czy wnęka to dodatkowe straty ciepła.

 

Print Friendly, PDF & Email