Myśl o swojej przyszłości

Nie należy chyba się spodziewać, że osoba rozpoczynająca karierę zawodową zaprząta sobie głowę swoją emeryturą. Mało który początkujący pracownik etatowy przejmuje się, że w przyszłości może otrzymać emeryturę w wysokości 50-60 proc. wynagrodzenia za ostatnie lata pracy. Wszyscy są przekonani, że jeszcze będzie czas o to zadbać. Ale należy posłuchać głosu ekspertów, którzy twierdzą, że o sprawy emerytury należy zadbać od samego początku pracy zawodowej poprzez dodatkowe oszczędzanie lub inwestycje.

Porady związane z myśleniem o przyszłości dotyczą także osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Tylko gdy przedsiębiorca w okresie aktywności zawodowej będzie systematycznie oszczędzał poprzez ogólnodostępne instrumenty inwestycyjne, może liczyć w przyszłości na taką samą emeryturę jak pracownik etatowy o niewielkich zarobkach.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają praktycznie dwie możliwości odkładania na swoją emeryturę. Jedna to systematycznie oszczędzanie z wykorzystaniem dostępnych na rynku narzędzi inwestycyjnych, a druga to ciągłe inwestowanie we własną firmę, by w momencie rezygnacji z dalszego prowadzenia działalności gospodarczej środki ze sprzedaży całości przedsiębiorstwa stanowiły dodatkowe zabezpieczanie emerytalne.

Print Friendly, PDF & Email