Mikroapartamenty we Wrocławiu

Od czterech lat mamy w Polsce do czynienia z systematycznym kurczeniem się powierzchni użytkowej nowo powstających mieszkań, potocznie zwanym „kompresją mieszkaniową” albo „trendem kompaktowym”. Wynika to z malejących możliwości finansowych Polaków.

Według statystyk GUS od 2008 r. powierzchnia użytkowa nowych mieszkań maleje każdego roku średnio o prawie 2,5 m kw. W efekcie spadła już poniżej 60 m kw.
Otóż firma Dolnośląskie Inwestycje rewitalizuje 40-letni dziewięciopiętrowy budynek dawnego Hotelu Asystenta u zbiegu ulic Plac Grunwaldzki i Wybrzeże Ludwika Pasteura 18. Według terminologii użytej przez inwestora ma to być pierwszy w Polsce… mikroapartamentowiec.

Prawdziwą kwintesencją całego przedsięwzięcia są niespotykane dotąd na szerszą skalę parametry powierzchni użytkowej „mikroapartamentów”, które mieszczą się w przedziale od 11,34 do 27,21 m kw. Niestety pojęcie „mikro” nie odnosi się do ceny metra kwadratowego oferowanych w ramach tej inwestycji lokali, która w przypadku najmniejszych powierzchni wynosi ok. 8,7 tys. zł, a więc sporo jak na standardy wrocławskie. Za to całkowita cena najtańszych mieszkań nie przekracza 100 tys. zł.

 

Print Friendly, PDF & Email