Jak bezpiecznie płacić w internecie

Według Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB  dzisiaj zakupy na aukcjach (80 proc.) i w sklepach internetowych (68 proc.) są codziennością. Coraz bardziej ufamy transakcjom on-line poprzez systemy płatności internetowych. Blisko połowa kupujących jest gotowa wybrać nowa formę rozliczeń. Jednak wciąż jest sporo osób, które obawiają się płatności internetowych.

To jest dużo wygodniejsza i tańsza metoda niż płacenie gotówką przy odbiorze przesyłki. Jednak należy zadbać o bezpieczeństwo.

Używamy bezpiecznego połączenia SSL
Najważniejszym elementem bezpiecznych płatności w internecie jest transmisja danych. Za każdym razem podczas dokonywania płatności należy upewnić się, czy wszystkie ważne dane zostają zaszyfrowane. Służy temu specjalny protokół SSL.

Kupujemy w profesjonalnych e-sklepach
Kiedy wybiera e-sklep warto sprawdzić jego wiarygodność np. na podstawie tego, czy korzysta on z usług agregatora płatności internetowych. Wówczas jest możliwość dokonania transakcji za pomocą wszystkich dostępnych metod, np. karty płatniczej, przelewu bankowego, szybkiego przelewu internetowego czy nawet przekazu pocztowego.

Sprawdzamy status Agenta Rozliczeniowego
Jeżeli operator płatności internetowych posiada status Agenta Rozliczeniowego, to oznacza to, że podlega on nadzorowi Prezesa NBP, a świadczone przez niego usługi spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa – takie same, jakie są stosowane w bankowości elektronicznej.

Sprawdzamy, czy system płatności, z którego korzystasz, spełnia wymogi bezpieczeństwa PCI DSS, czyli Payment Card Industry Data Security Standard (PCI DSS) światowy standard ustalony przez organizacje płatnicze (Visa, MasterCard).

Korzystamy z pewnego komputera i instalujemy antywirusa
Najbezpieczniej jest płacić za zakupy internetowe na prywatnym komputerze. Ważne jest jednak, aby zainstalować na nim i regularnie aktualizować program antywirusowy.

Print Friendly, PDF & Email