Grunty kupujemy z rozwagą

Przy zakupie ziemi nie można sobie pozwolić na podejmowanie pochopnych decyzji.  Okazyjny zakup działki może spowodować konsekwencje, z którymi będziemy musieli zmagać się przez wiele lat. Przede wszystkim określić należy cel zakupu a dopiero wówczas poszukiwać nieruchomości spełniającej nasze oczekiwania.

Przed zakupem zawsze musimy sprawdzić kilka rzeczy. Ważne jest, żeby nie podejmować decyzji jedynie na postawie ogłoszenia i zdjęć. Musimy sprawdzić na własne oczy stan działki, jej zgodność z opisem, sąsiedztwo i inne parametry.

Nie wystarczy sprawdzić jak obecnie wygląda sąsiedztwo działki, ale trzeba się zainteresować, jak może się ono zmienić. Pierwszymi rzeczami jakie musimy poznać po obejrzeniu oferty, jest plan zagospodarowania przestrzennego (o ile obowiązuje) oraz zamierzenia samorządu, dotyczące terenów znajdujących się w okolicy. Przecież obok może być planowana trasa szybkiego ruchu, czy spalarnia odpadów, w księdze wieczystej wpisane są uciążliwe służebności, a droga dojazdowa znika na wiosnę pod wodą?

Nikt nie lubi wertować stosów dokumentów, ale niesprawdzenie ich przed podpisaniem umowy kupna gruntu, również może się na nas zemścić w okrutny sposób.

W księdze wieczystej nieruchomości mogą być zapisane na przykład uciążliwe służebności, które znacznie obniżą jej wartość oraz utrudnią pełne jej wykorzystanie.

A jeśli nieruchomość oferowana jest w okazyjnej cenie, to często posiada jakieś wady, o których sprzedający na pewno nawet nie wspomni w ofercie.

(źródło: Wealth Solutions)

Print Friendly, PDF & Email