Finanse osobiste: jak wybierać fundusze inwestycyjne?

Zanim dokonamy wyboru ostatecznego typu funduszu, warto zadac sobie kilka pytań:
–    jaki poziom zysku będzie nas satysfakcjonował ?
–    na jak długo jesteśmy w stanie zainwestować nasz pieniądze ?
–    jaka będzie nasza reakcja jeśli wartość jednostki uczestnictwa spadnie poniżej ceny po której ją kupiliśmy ?
Każdy indywidualnie musi odpowiedzieć jaka jest jego tolerancja ryzyka oraz jaka jest perspektywa czasowa inwestycji.
Co do zasady osoby młodsze przejawiają większość skłonność do ryzyka. I wówczas wskazane są fundusze akcji, ale z zastrzeżeniem, że jest to inwestycja co najmniej na 10 lat – wówczas dopiero można ją ocenić jako opłacalną. W portfelu inwestycyjnym powinno zładować się ok. 60 do 80 procent funduszy akcji.
Doradcy finansowi często powtarzają zasadę – im krótszy jest horyzont inwestycyjny, tym mniejszy powinien być udział akcji w portfelu. Z tego powodu osoby w średnim wieku, a zwłaszcza osoby starsze, nie powinny inwestować zbyt dużych środków w fundusze agresywne, lecz powinny zwrócić większą uwagę na bezpieczeństwo posiadanych już inwestycji.
Po wybraniu najbardziej odpowiedniego dla nas funduszu, nie inwestujmy wszystkich środków w jeden, tylko dwa lub trzy z danej grupy, zarządzane przez różne towarzystwa. Tym samym dodatkowo ograniczymy ryzyko.
Decydując się na fundusze inwestycyjne warto pamiętać o systematycznym oszczędzaniu. Jeżeli konsekwentne oszczędzanie stanie się nawykiem, czas zacznie pracować na naszą korzyść. Z czasem okaże się, że systematycznie odkładane nawet niewielkich kwot zapewnią nam w przyszłości znaczne dochody. Regularne inwestowanie to rozsądny i wygodny sposób osiągania założonych celów finansowych.

Print Friendly, PDF & Email