Domowy budżet z komputera

Używając specjalnego oprogramowania do prowadzenia domowej księgowości, łatwiej zapanować nad wydatkami i wygospodarować oszczędności.

Najprostsze narzędzie do kontroli domowego budżetu to kartka i długopis. Jeżeli jednak ktoś szuka rozwiązania bardziej zaawansowanego, powinien pomyśleć o specjalnym programie komputerowym. Oferta takich narzędzi jest bardzo bogata. Wiele z nich to bezpłatne aplikacje, dostępne online lub instalowane na komputerze użytkownika.

MoneyZoom i MojeGrosze należą do tych pierwszych rozwiązań, które wymagają od użytkownika wprowadzenia oraz przypisania wydatków do poszczególnych kategorii. Możliwości analizy są w ich przypadku bardzo ograniczone i sprowadzają się do zsumowania wydatków w poszczególnych kategoriach oraz zestawienia ich z założeniami budżetowymi przyjętymi na początku miesiąca.

Nieco bardziej skomplikowane są CashControl oraz iFIN24. Mają opcję importu danych z konta bankowego, co ułatwia zarządzanie płynnością domowych finansów na bieżąco. iFIN24 ma dodatkowo rozbudowaną część analityczną umożliwiającą monitorowanie przepływów pieniężnych i planowanie oszczędności. CashControl ma nieco mniejsze możliwości analityczne, a do tego korzystanie z serwisu utrudnia mało przejrzysty interfejs.

Większe możliwości mają serwisy MojeOszczednosci.pl, DomowyBudzet.pl i Kontomierz.pl. W pierwszym możemy ustalić budżet na podstawie limitów wydatków i celów oszczędzania. Kontomierz z kolei uwzględnia nawet odsetki z produktów bankowych i automatycznie proponuje najkorzystniejsze możliwości inwestowania oszczędności. W przypadku tego serwisu pełna integracja z kontem bankowym pozwala na automatyczny import danych o historii operacji na ROR.

(Źródło: Dziennik Gazeta Prawna)

Print Friendly, PDF & Email