Złoty obniżył się poniżej poziomu 4,28 EUR

Po długim okresie oczekiwań, dzisiaj złoty dowartościował się poniżej poziomu 4,28/EUR. Również umacniają się obligacje, których ceny wzrosły. Zdaniem analityków czynnikiem ryzyka niezmiennie pozostają wydarzenia w Europie i dobra sytuacja gospodarczo-finansowa Polski.

Natomiast Bank Światowy przewiduje pewną poprawę sytuacji gospodarczej w USA, a także wzrost PKB w Japonii zmagającej się ze skutkami tsunami w ubiegłym roku. Natomiast w krajach rozwijających się PKB ma przekroczyć 5 procent.
Na tym tle Polska z prognozowanym wzrostem PKB na poziomie 2,5 procent, czyli takim jak w budżecie, plasuje się w okolicach światowej średniej.
„Złoty zdaje się wracać do silnej tendencji wzrostowej po jednodniowym wygaszeniu dynamiki aprecjacji. Na otwarciu EUR/PLN testuje poziom techniczny 4,2665 z opcją osiągnięcia celów w okolicy 4,25. W przeciwnym razie oporem będzie 4,28” – według komentarza Banku Pekao SA.
„Dalszy impas w sprawie Grecji może utrudnić kontynuację ruchów z ostatnich kilku sesji na eurodolarze, jak i na złotym” – wg analityków Banku Raiffeisen.
„Wieczorem z kolei ważne dla notowań dolara będzie zakończenie posiedzenia FOMC i to czy pojawią się jakiekolwiek sygnały dalszego ilościowego luzowania polityki pieniężnej, jak również jak ukształtują się oczekiwania członków gremium odnośnie stóp wobec wcześniejszej zapowiedzi utrzymania ich bez zmian przynajmniej do połowy 2013 r.” – napisali analitycy w komentarzu.
Po wczorajszym wzroście rentowności, obligacje powinny się stabilizować. Dilerzy poinformowali PAP, że rynek otwiera się na poziomach nieco mocniejszych niż na wczorajszym zamknięciu, głównie dzięki wzrostowi wartości złotego.
Źródło PAP

Print Friendly, PDF & Email