Według NBP, spadek na rynku wtórnym, wzrost na rynku pierwotnym

W pierwszym kwartale tego roku ceny mieszkań na rynku wtórnym, zarówno ofertowe, jak i transakcyjne, nieznacznie spadały, tymczasem na rynku pierwotnym odnotowano wzrost cen transakcyjnych – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Instytutu Ekonomicznego NBP. Budowa domów jest nadal rentowna, a sytuacja deweloperów stabilna.

Zdaniem analityków Instytutu Ekonomicznego NBP, wzrost cen transakcyjnych na rynku pierwotnym wynikał z tego, że klienci mający gotówkę kupowali lokale lepszej jakości. Na popyt negatywnie wpływało formalne zamknięcie programu „Rodzina na Swoim”.

Autorzy badania zwrócili uwagę, że w pierwszym kwartale br. liczba mieszkań oddanych do użytku była podobna do wartości z takiego samego okresu  roku ubiegłego. Natomiast liczba rozpoczętych inwestycji oraz wydanych pozwoleń na budowę była najniższa od 2006 r.

Z analizy Instytutu Ekonomicznego NBP wynika, że skumulowane marże zysku nowo rozpoczynanych projektów deweloperskich nieznacznie wzrosły, a budowa mieszkań nadal jest rentowna. Ponadto – jak wskazują autorzy badania – w poprzednim kwartale sytuacja większości firm deweloperskich wydaje się stabilna, m.in. ze względu na dywersyfikację ich działalności oraz relatywnie niski poziom zadłużenia bankowego.

W opinii ekspertów, saldo kredytów dla przedsiębiorstw na finansowanie nieruchomości oraz ich jakość pozostają stabilne. Nieznacznie wzrosło saldo kredytów dla deweloperów na budowę mieszkań.

Print Friendly, PDF & Email