Warszawa druga po Paryżu

W ciągu najbliższych dwóch lat w Warszawie przybędzie 708 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej; jest to największy przyrost wśród polskich miast, a nawet europejskich – więcej będzie jedynie w Paryżu, tzn. 1,5 mln mkw. – wynika z danych firmy CBRE.

Paryż, Warszawa i Moskwa należą do tych miast , w których buduje się najwięcej biurowców w całej Europie.  Jest to wynikiem dużego popytu na obiekty tego rodzaju.

Przedstawiciele CBRE oszacowali, że w okresie 2012 – 2013 przybędzie 708 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej.

W tym czasie w Paryżu ma powstać około 1,5 mln mkw nowych obiektów, natomiast w Moskwie szacuje się zostanie oddanych 500 tys.mkw..

– W ubiegłym roku w dziewięciu największych polskich miastach wynajęto ok. 900 tys. mkw. Deweloperzy, zachęceni rosnącym popytem aktywnie poszukują nowych lokalizacji dla kolejnych biurowców – zapewniają przedstawiciele CBRE.

Według ich szacunków w całym naszym kraju w trakcie budowy znajduje się ponad 1,1 mln mkw. Pamiętając, że całkowita podaż nowoczesnej powierzchni biurowej wynosi 5,9 mln mkw, jest to całkiem sporo.

Czynsze są na poziomie 11-16 euro za mkw. miesięcznie jeśli chodzi o najlepsze lokale w miastach regionalnych oraz poza centrum Warszawy. W centrum stolicy stawki ofertowe dochodzą do 25 – 27 euro za mkw. miesięcznie i, według przedstawicieli CBRE, mogą wzrosnąć. Już teraz można znaleźć oferty najmu za 30 euro za mkw. miesięcznie, np. w budynku Rondo One, którego część powierzchni trafiła z powrotem na rynek.

Współczynniki powierzchni wolnej spadają nieprzerwanie we wszystkich miastach, nawet w Łodzi, z 25 proc. notowanych w ubiegłym roku do 19 proc. W stolicy poziom pustostanów jest na poziomie ok. 6 proc. Najmniejszy jest w Lublinie i we Wrocławiu – ok. 4 proc.

–  Popyt na powierzchnię biurową pozostanie nadal na wysokim poziomie zarówno w Warszawie jak i całej Polsce – prognozuje Łukasz Kałędkiewicz, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE.

Na uwagę zasługuje fakt, że ponad 40 proc. powierzchni w trakcie budowy  stanowią budynki ubiegające się o tzw. zielone certyfikaty. Trend ten staje się coraz bardziej popularny nie tylko w Warszawie, lecz także w miastach regionalnych.

Print Friendly, PDF & Email