Stopy procentowe bez zmian

Podczas marcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Główna stopa procentowa wynosi 4,5 procenta i utrzymuje się od czerwca.

Podczas posiedzenia Rada zapoznała się także z najnowszą projekcją inflacji i PKB, których ścieżki centralne opublikowane zostaną w komunikacie o godz. 16.

Podjęta decyzja RPP pozostaje w zgodzie z oczekiwaniami ekonomistów.

Żaden z ankietowanych przez „Rz” analityków nie spodziewał się, że stopy pójdą w górę. Wg nich wszelkie możliwe obniżki mogą mieć miejsce dopiero w trzecim kwartale tego roku.

 

– Nie jest wykluczone, że w związku z przekraczającym 4% r/r poziomem CPI w końcu ub. roku i na początku br. ścieżka inflacji w najnowszej projekcji została ponownie lekko podwyższona. Dla Rady byłby to jeszcze jeden argument za utrzymaniem obecnego restrykcyjnego nastawienia w polityce pieniężnej, ale nie wystarczającym – w mojej ocenie – aby stopy procentowe podwyższać – oceniła Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

W ostatniej listopadowej prognozie, oczekiwania NBP zakładały, że inflacja przy założeniu niezmienionych stóp procentowych z 50-proc. prawdopodobieństwem znajdzie się w przedziale 3,9-4,2 proc. w ubiegłym roku, 2,5-3,9 proc. w 2012 r. oraz 2,2-3,7 proc. w przyszłym roku.

 

Print Friendly, PDF & Email