Rynek nieruchomości handlowych-silne ożywienie

  •  Ameryka Łacińska oraz rejon Azji i Pacyfiku odnotowują największy wzrost czynszów na ulicach handlowych na świecie
  •  Nowojorska Piąta Aleja utrzymuje pozycję najdroższej lokalizacji handlowej na świecie
  •  Czynsze za najlepsze nieruchomości wzrosły niemal w dwóch trzecich krajów

Rynek powierzchni handlowych odnotowuje znaczny wzrost aktywności, pomimo obserwowanego w wielu krajach słabego ożywienia gospodarczego oraz niepewnych nastrojów konsumenckich – wynika z raportu „Główne ulice handlowe na świecie” firmy Cushman & Wakefield. W ponad czterech piątych krajów (81%) z 63 objętych badaniem odnotowano wzrost bądź utrzymanie poziomu czynszów za najlepsze powierzchnie w ciągu roku do czerwca. Oznacza to znaczny wzrost w porównaniu do ubiegłego roku (w 2010 r. w 66% krajów objętych badaniem czynsze wzrosły bądź pozostały stabilne). Tylko w około jednej piątej krajów (19%) czynsze spadły (w 2010 r. – 34%).

Dane przedstawione w raporcie „Główne ulice handlowe na świecie” są barometrem odporności sektora powierzchni handlowych oraz atrakcyjności ulic handlowych. Raport porównuje czynsze w najważniejszych 278 lokalizacjach handlowych w 63 krajach. Obejmuje także ranking sporządzony w oparciu o najdroższą lokalizację w każdym z monitorowanych państw.

Dzięki wzrostowi czynszów o 21,6% nowojorska Piąta Aleja utrzymała wiodącą pozycję najdroższej lokalizacji handlowej dziesiąty rok z rzędu. Dzielnica handlowa Causeway Bay w Hongkongu pozostała na drugim miejscu, dzielnica Ginza w Tokio miejsce trzecie.

Największy skok w rankingu w pierwszej dziesiątce (z 9 na 4 miejsce) jest udziałem Pitt Street Mall w Sydney w Australii. Czynsze na tej ulicy handlowej skoczyły o 33,3% w ujęciu rocznym. Pomimo wzrostu czynszów na londyńskiej ulicy New Bond Street o 4,3%, spadła ona z czwartej na szóstą pozycję. Znajduje się obecnie za Polami Elizejskimi w Paryżu, które uzyskały pozycję najdroższej lokalizacji handlowej w Europie. W porównaniu z zeszłoroczną obniżką czynszów o 9,5%, w tym roku czynsze wzrosły tam o 5,3%.

Podobnie jak w zeszłym roku region Azji i Pacyfiku oraz Ameryka Łacińska wykazują największy wzrost stawek czynszowych na świecie. W rejonie Azji i Pacyfiku, gdzie ogółem czynsze wzrosły o 12,2%, ulica Wangfujing w Pekinie odnotowała największy wzrost (109,5%) w rejonie oraz globalnie. W Ameryce Południowej, gdzie czynsze wzrosły ogółem o 10,6%, ulica Garcia D’avilla w Rio de Janeiro wykazała największy wzrost czynszów (52,2%) w rejonie.

Tempo wzrostu czynszów w całej Europie było zdecydowanie słabsze (1,9%). Jednak w porównaniu do spadków odnotowanych w zeszłym roku (4,2%) można mówić o poprawie sytuacji. Największy wzrost czynszów w Europie odnotowano w centrum Helsinek (33,3%).

Print Friendly, PDF & Email