Rynek mieszkań dla studentów w Łodzi

Łódź odnotowała w tym roku wzrost cen transakcyjnych mieszkań. Duży wpływ na rozwój rynku mają studenci, którym rodzice kupują mieszkania z dopłatą z programu MdM. W ofercie deweloperów znajduje się około 2 tys. mieszkań, z czego ponad połowa spełnia wymogi rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Dużą grupę wśród kupujących mieszkania w Łodzi stanowią rodzice, których dzieci rozpoczęły naukę w mieście. Łódź to miasto, gdzie siedzibę mają 22 uczelnie wyższe, wśród nich słynna Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna, Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Medyczny czy Politechnika Łódzka.  Spośród tysięcy studentów wielu zamiast mieszkać na stancji lub w akademiku posiada już własne M.

– Młode, studiujące osoby, stanowią liczną grupę pośród kupujących mieszkania w naszej popularnej  inwestycji CityPark. Niewątpliwym atutem tej inwestycji jest bliskość szkół i najważniejszych łódzkich obiektów takich jak uniwersytet, galerie handlowe, a do tego park, kryty basen i liczne przystanki komunikacji miejskiej w okolicy. – mówi Tomasz Sznajder z Polnord SA.

Kupno mieszkania dla studenta jest dla rodziców często lepszym rozwiązaniem niż płacenie za wynajem. Według raportu serwisu Domy.pl średnia cena pokoju wynajętego w Łodzi to 550 zł, kawalerki –  nieco ponad 1 tys. zł, mieszkania dwupokojowego – 1420 zł, zaś trzypokojowego – 1750 zł. To stawki porównywalne ze spłatą kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup mieszkania.

Atutem łódzkich mieszkań sprzedawanych na rynku pierwotnym jest też ich cena – według najnowszych danych portali Bankier i Otodom, w listopadzie tego roku za metr mieszkania na łódzkim rynku pierwotnym trzeba było zapłacić niemal 4,9 tys. zł – o ponad połowę mniej niż wnosi średnia cena w Warszawie. Niskie stawki oferowane na rynku nieruchomości pozwalają wielu kupującym skorzystać z dopłat do kredytów oferowanych w ramach programu  „Mieszkanie dla Młodych” . Dane z pierwszych trzech kwartałów tego roku pokazują, że z dopłaty w ramach MdM skorzystało w Łodzi 28 proc. kupujących mieszkania, co stanowi jeden z najlepszych wyników w kraju.

W 2015 roku ma się rozpocząć, finansowana z unijnych funduszy, rewitalizacja centrum miasta, obejmująca ulice Śródmieścia o powierzchni ponad 70 hektarów. Na zmianach skorzystają także deweloperzy budujący mieszkania w Łodzi.

fot. CityPark / Polnord

 

Print Friendly, PDF & Email