Rekordowa sprzedaż wierzytelności hipotecznych w Europie

W 2014 roku wartość sprzedaży wierzytelności związanych z nieruchomościami komercyjnymi (CRE) i nieruchomości sprzedawanych po przejęciu własności (REO) w Europie wyniosła 80,6 mld euro, czyli ponad dwa i pół razy więcej niż w 2013 roku – podają eksperci z firmy Cushman & Wakefield.

Ze względu na dążenie inwestorów i sprzedających do osiągnięcia wyznaczonych celów rocznych, w ostatnim kwartale ubiegłego roku znacząco wzrosła aktywność na europejskim rynku sprzedaży wierzytelności CRE i nieruchomości REO. W tym okresie zawarto transakcje szacowane na ponad 23,9 mld euro. Ubiegłoroczna rekordowa wartość transakcji oznacza wzrost o 156% w porównaniu z wolumenem obrotów w 2013 roku. Była także o ponad 26 mld euro wyższa niż w latach 2012 i 2013 razem wziętych.

Z raportu Cushman & Wakefield „Europejski rynek sprzedaży wierzytelności hipotecznych” (European Loan Sales Market) wynika, że pierwsze miesiące 2014 roku były zdominowane przez przedsięwzięcia irlandzkiego banku IBRC, ale wolumen obrotów w IV kwartale wzrósł dzięki większej aktywności kredytodawców brytyjskich, na których przypadło łącznie 59% wszystkich transakcji sprzedaży według wartości nominalnej.

Największą transakcją był zakup przez amerykańską firmę inwestycyjną Cerberus dużego portfela wierzytelności hipotecznych z Irlandii i Wielkiej Brytanii o nazwie Project Aran za 5,6 mld euro od banku RBS, który dąży do szybkiego zbycia portfela wierzytelności należącego do niego Ulster Banku. Natomiast dzięki nawiązaniu współpracy firmy CarVal Investors i Goldman Sachs także zawarły kilka transakcji, wykupując irlandzkie wierzytelności CRE o wartości ok. 3 mld euro od grupy bankowej LBG (Lloyds Banking Group) oraz IBRC. Ponadto firma Cerberus kupiła Project Mermaid o wartości 970 mln euro od Finansiel Stabilitet – duńskiego banku likwidującego „złe” aktywa, co świadczy o wzroście aktywności na terenie całej Europy.

Wartość transakcji w 2015 roku prawdopodobnie nie zbliży się do rekordowego wyniku 80 mld euro z ubiegłego roku, ale pierwsze tygodnie stycznia pokazują, że inwestorzy są nadal zainteresowani europejskimi aktywami o ograniczonej płynności. Według danych działu finansowania korporacyjnego w regionie EMEA firmy Cushman & Wakefield od początku roku zawarto już transakcje o wartości 2,7 mld euro, z czego ok. jednej trzeciej przypadło na irlandzką agencję państwową NAMA, co potwierdza jej zamiar przyspieszenia zakończenia działalności w bieżącym roku. Ponieważ bank IBRC odpowiadał za prawie jedną czwartą obrotów w 2014, bieżący rok będzie uzależniony od aktywności instytucji takich jak NAMA i SAREB, które mogą stać się głównym źródłem podaży w Europie. Autorzy raportu prognozują, że w 2015 roku wartość sfinalizowanych transakcji sprzedaży wierzytelności CRE i nieruchomości REO w Europie wyniesie 60-70 mld euro.

Najwięksi inwestorzy w 2014 roku

Na pierwszym miejscu zestawienia największych inwestorów ubiegłego roku znalazła się amerykańska firma inwestycyjna Cerberus, która nabyła w Europie wierzytelności CRE i nieruchomości REO o wartości ponad 17 mld euro. W ostatnich trzech miesiącach 2014 roku sfinalizowała sześć transakcji, które stanowiły 41% łącznego wolumenu obrotów w czwartym kwartale i prawie 22% całorocznych obrotów. Na kolejnym miejscu z 20% udziałem znalazła się firma Lone Star, która w pierwszych tygodniach roku zaznaczyła silną obecność na rynku irlandzkim ze względu na kilka transakcji z IBRC i wykazała największą aktywność przez większą część ubiegłego roku.

 

Print Friendly, PDF & Email