Promesa kredytowa – czym jest i jak ją uzyskać?

Czasami, gdy nie jesteśmy pewni co do wysokości naszej zdolności kredytowej, możemy poprosić bank o wyliczenie tej zdolności. Taki dokument nazywa się promesą kredytową. Czym dokładnie ona jest i w jaki sposób uzyskać ją od banku?

Zakup nieruchomości to czasem zawiły proces, zwykle powoduje stres zarówno u kupujących, jak i sprzedających. Najbardziej czasochłonną kwestią jest często uzyskanie kredytu hipotecznego . Wielu kupujących obawia się, że po wybraniu nieruchomości, jaka chcieliby kupić, bank odmówi udzielenia kredytu hipotecznego. Wówczas musieliby rozpocząć proces poszukiwań mieszkania czy domu od nowa, a często taka sytuacja bardzo zniechęca. Można w pewnym zakresie zabezpieczyć się przed taką sytuacją. W jaki sposób? Pomocna w tej kwestii będzie promesa kredytowa. Jest to dokument, który możemy uzyskać w placówce bankowej, w której planujemy zaciągnąć kredyt hipoteczny.

Promesa kredytowa jako zabezpieczenie

Promesa kredytowa to dokument stanowiący zabezpieczenie dla dwóch stron transakcji – strony sprzedającej nieruchomość (gdyż daje gwarancję, że otrzyma pieniądze za sprzedaż swojej nieruchomości), oraz kupującej (gdyż daje jej gwarancję, że otrzyma z banku środki finansowe potrzebne na zakup wymarzonej nieruchomości). Z punktu widzenia obu stron jest więc to dodatkowy atut, który przyśpieszy proces negocjacji i przyczyni się do szybszego dopięcia transakcji sprzedaży nieruchomości.

Promesa kredytowa to dokument b
bezpłatny, wydawany przez bank. Podczas wizyty w placówce bankowej możemy dowiedzieć się, do jakiej wysokości bank oszacuje naszą zdolność kredytową. Bank oszacuje również, jaką wysokość kredytu hipotecznego mógłby nam udzielić i wystawia stosowne oświadczenie, potwierdzające tę wysokość. To właśnie jest promesa kredytowa.
Jej uzyskanie zajmuje od jednego do nawet kilku dni, w zależności od tego, jak dużo czasu bank potrzebuje na dokonanie niezbędnych wyliczeń i podjęcie decyzji.

Zdolność kredytowa

Ważne jest to, iż o wydanie promesy możemy starać się w dowolnym momencie. Oznacza to, że bank może oszacować naszą zdolność kredytową i proponowaną wysokość kredytu jeszcze zanim zaczniemy poszukiwać nieruchomości do zakupu. To bardzo istotne, ponieważ wysokość możliwego do uzyskania kredytu z pewnością w dużym stopniu będzie warunkowało, jaką nieruchomość będziemy w stanie kupić.
Może się bowiem okazać, że zaczniemy przeglądać oferty nieruchomości droższych, których nie będziemy w stanie sfinansować ze środków własnych połączonych z kredytem.
Uzyskanie z banku promesy kredytowej pomoże nam dodatkowo zaoszczędzić cenny czas.

Promesa kredytowa i jej gwarancja

Promesa kredytowa nie gwarantuje jednak w 100 procentach, że otrzymamy od banku kredyt, jaki zobowiązał się przyznać. Czynnikiem, który może wpłynąć na zmianę decyzji banku może być bowiem jeden czynnik – nieruchomość, jaką chcemy za ów kredyt nabyć. W teorii promesa kredytowa to zobowiązanie banku, że udzieli on nam kredyt w określonej wysokości. Bank sprawdzi zatem, jaka jest wartość nieruchomości, jaką chcemy kupić. Jeśli zatem jej wartość zostanie oszacowana na niższą, niż cena zakupu, udzielenie kredytu w przyrzeczonej wysokości może nie być możliwe.

Aby uzyskać promesę, trzeba udać się do banku z wnioskiem kredytowym z załączonymi dokumentami finansowymi. Następnie należy poprosić pracownika banku o wystawienie promesy kredytowej. Bank przeanalizuje naszą zdolność. Jeśli jesteśmy już na etapie chęci zakupu wybranej nieruchomości, to bank z miejsca zweryfikuje również wartość i stan tej nieruchomości.

Print Friendly, PDF & Email