Program Mieszkanie dla Młodych zaakceptowane przez rząd

Rząd zaakceptował projekt ustawy o pomocy państwa przy kupowaniu pierwszego mieszkania, czyli program „Mieszkanie dla Młodych”, który zastąpił „Rodzinę na Swoim”. Jeżeli Sejm przyjmie program do końca lipca br., zacznie od funkcjonować od 1 stycznia 2014 roku.

MdM jest przede wszystkim skierowany do młodych małżeństw, a także osób samotnych, w wieku do 35 lat (bierze się pod uwagę wiek młodszego z małżonków), kupujących swoje pierwsze mieszkanie – tylko na rynku pierwotnym. Rodzina z dziećmi otrzyma dofinansowanie w wysokości 15% ceny mieszkania, małżeństwo bezdzietne i single 10% tej ceny. Kolejne 5% otrzyma rodzina, w której w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie lub następne dziecko. Dofinansowaniem objęte zostanie maksymalnie 50 mkw. mieszkania o powierzchni do 75 mkw. Ceny będą podlegały limitowaniu podobnie jak przy Rodzinie na Swoim.

Mieszkania nie będzie można sprzedać lub wynająć w ciągu pięciu lat, w przeciwnym razie trzeba będzie oddać proporcjonalną część dopłaty podstawowej do kredytu – jednak z wyłączeniem dopłaty za nowo narodzone dzieci. Natomiast nie będzie żadnych sankcji, jeżeli pieniądze ze sprzedaży mieszkania zostaną przeznaczone na nabycie innego mieszkania lub sprzedaż nastąpi po pięciu latach od zakupu. Nowością w stosunku do pierwotnego projektu ustawy jest możliwość wynajęcia od dewelopera nowego mieszkania i sfinalizowania transakcji zakupu dopiero po pewnym czasie.

 

 

Print Friendly, PDF & Email