Popyt na pożyczki uprzywilejowane

Finansowanie projektów deweloperskich wciąż nie należy do najłatwiejszych. W 2011 roku liczba aktywnych kredytodawców zmalała o 33 procent.

Jak donosi agencja Cushman & Wakefield na rynku europejskim pojawiają się fundusze, które udzielają pożyczek uprzywilejowanych (ang. senior debt funds). Fundusze te mogą być źródłem finansowania inwestycji w przypadku, gdy banki wciąż skupiają się na ograniczaniu ryzyka i liczby udzielanych kredytów.

W Europie działają obecnie 32 instytucje mające w ofercie pożyczki uprzywilejowane o wartości od 20 mln do 50 mln euro. Spośród tych instytucji tylko 5 opowiedziało się za możliwością finansowania przekraczających 100 mln euro.

Pojawienie się pożyczek uprzywilejowanych na rynku europejskim skutkuje wzrostem zainteresowania inwestorów z całego świata.

W 2012 r. powstanie wiele nowych instytucji nastawionych głównie na tego typu pożyczki. Również firmy ubezpieczeniowe wykazują zainteresowanie rynkiem finansowania dłużnego.

Zazwyczaj koncentrują się one na pozycjach dłużnych o niższym ryzyku i chętnie angażują się w pożyczki lub skupują długi na rynkach drugorzędnych i rynkach kredytów konsorcjalnych. Wzrasta również zainteresowanie rynkiem obciążonych pożyczką nieruchomości wśród funduszy emerytalnych, które przyciągają wyższe zyski w porównaniu z tradycyjnymi inwestycjami o stałym dochodzie.

Print Friendly, PDF & Email