W Polsce w lipcu stopy procentowe bez zmian a w Szwecji wzrost stóp procentowych.

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, podał Narodowy Bank Polski w komunikacie.
W ubiegłym miesiącu członkowie Rady deklarowali chęć wstrzymania podwyżek stóp i obserwację reakcji rynku na dotychczasowe działania antyinflacyjne. Przypomnijmy, że inflacja w maju 2011 wyniosła 5%, natomiast główna stopa procentowa, referencyjna wynosi 4,5% od czerwca br. Za utrzymaniem obecnego poziomu stóp przemawiały: niższy wzrost płac i gorsze dane nt. produkcji przemysłowej.
Szef Rady Marek Belka wyraźnie w czerwcu zadeklarował przerwę w cyklu podwyżek stóp, aby Rada mogła ocenić efekty swoich działań. Mimo, że publikacja majowych danych o 5-proc. inflacji nie była komfortowa dla RPP – połączone z powszechnymi oczekiwaniami spadku wskaźnika CPI w drugiej połowie roku pozwoliły Radzie na realizację swoich zamierzeń.

Natomiast szwedzki bank centralny, Riskbank podwyższył główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do poziomu 2%. Jest to już trzecia podwyżka w 2011 roku. Analitycy tłumaczą to dobrą kondycją szwedzkiej gospodarki i zbyt niskim, w tej sytuacji, poziomem stóp, który może przełożyć się na wzrost inflacji. W kwietniu rząd Szwecji prognozował wzrost PKB w 2012 i 2013 r. o 3,8 i 3,6%.

Print Friendly, PDF & Email