Państwo dofinansuje wyłącznie zakup nieruchomości na rynku pierwotnym

Osoby, które liczyły na dofinansowanie przy budowie dom, będą rozczarowane. Sejm odrzucił pomysł posłów opozycji, by wsparcie obejmowało również budowę domu systemem gospodarczym. Jest to kolejna zmiana, która uderza w klientów. Odrzucono ponadto pomysł, by dofinansowywać zakup mieszkań na rynku wtórnym. Państwo dofinansuje tylko kupno nowych mieszkań i domów od dewelopera. W dużych miastach wśród ofert WGN nie będzie problemu znaleźć domy, które mieszczą się w widełkach cenowych. Zupełnie inaczej jest w przypadku mieszkań, te w większości są droższe od widełek przewidzianych przez Państwo.

Są jednak również dobre wieści – osoby, które zdecydują się samodzielnie wybudować dom, w ramach programu Mieszkanie dla Młodych będą mogły liczyć na częściowy zwrot VAT-u za materiały budowlane. Dla całej reszty zwrotów od przyszłego roku nie będzie.

W tej sytuacji warto sprawdzić jak kształtują się limity cenowe metra kwadratowego nieruchomości, do których Państwo by dołożyło. Przypomnijmy, że wsparcie mogą otrzymać osoby do 35. roku życia, kupujące pierwsze nowe mieszkanie lub dom jednorodzinny. Single i rodziny bezdzietne mogą dostać 10 procent ceny mieszkania. Rodzina lub osoba samotna z dziećmi – 15 procent. Jeśli w ciągu pięciu lat od zakupu urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, dodatkowo będzie można otrzymać kolejne 5%.

Dopłaty będą obejmować nieruchomości o powierzchni do 75 metrów kwadratowych dla mieszkań i 100 metrów kwadratowych dla domów. Państwo dopłaci do kosztów zakupu 50 metrów kwadratowych.

Na podstawie opublikowanych przez urzędy wojewódzkie wskaźników przeliczeniowych odtworzenia metra kwadratowego powierzchni użytkowej można obliczyć już limity cenowe nowego programu. Są one liczone jako 110 procent średniej z dwóch ostatnich wskaźników przeliczeniowych.

Jak kształtują się owe limity? Poniżej zamieszczamy taką informację.

W Warszawie średnia cen wynosi 5865 zł, w gminach sąsiadujących z nią 4405 zł, a w pozostałych gminach woj. mazowieckiego 3670,70 zł. W przypadku Krakowa i województwa małopolskiego będzie to odpowiednio: 4 894,45 zł i 4 241,60 zł, a dla Poznania: 5 604,50 zł i 3866,50 zł.

Przeanalizowaliśmy, czy w takich cenach można kupić nowy dom.

W Krakowie rynku pierwotnym domów średnie ceny w WGN to 3600 zł, a więc również nie byłoby problemu, by „załapać’ się na rządowe wsparcie. Najdroższe oferty obecnie sięgają 4500 zł za metr kwadratowy. Tyle przykładowo oczekuje sprzedający za 130 metrowy dom w zabudowie bliźniaczej w lokalizacji Dębniki.

W Warszawie średnie ceny za nowy dom to około 4800 zł za metr kwadratowy. Najwyższe ceny obecnie wynoszą dla Warszawy wśród ofert WGN 6600 zł/ m kwadratowych ale takie stawki dotyczą domów o wysokim standardzie i bardzo dobrej lokalizacji – 5 km od ścisłego centrum miasta, w dzielnicy Wawer.

Poznań także bezproblemowo kwalifikuje się w obecnych limitach nowego programu, bo tu średnia cen dla domów wynosi obecnie zaledwie 2300 zł od metra kwadratowego.

Warto wspomnieć, że o ile w przypadku domów limity są wystarczające, by klienci mogli znaleźć dla siebie oferty, które częściowo sfinansuje Państwo, o tyle odmienna sytuacja przedstawia się na rynku nowych mieszkań.

Część ekspertów przewiduje, że nowa forma wsparcia nie spowoduje gwałtownych przecen i stanieją tylko mieszkania najmniej chodliwe o najniższym standardzie, które i tak wymagały przeceny, żeby znaleźć nabywców. Program Mieszkanie dla Młodych ma zacząć działać od 1 stycznia 2014 r. i trwać przez 5 lat. Według szacunków rządowych może skorzystać z niego nawet 36 tysięcy klientów rocznie.

Teresa Michniak
Analityk i Doradca WGN

Print Friendly, PDF & Email