Najnowszy raport o nieruchomościach

Mimo, że  w lipcu ceny mieszkań po raz kolejny nieznacznie spadły,  o spektakularnych przecenach wciąż nie można mówić. Jeśli zsumujemy comiesięczne notowania to zobaczymy, że w ciągu ostatniego roku ceny ofertowe mieszkań w Polsce spadły średnio o ponad  4,5 proc. Niestety, na zmianę tego trendu w najbliższym czasie nie ma co liczyć. Na horyzoncie nie widać  zwiastunów ożywienia popytu – takie wnioski wynikają z analizy portalu nieruchomości domy.pl i firmy doradztwa finansowego Open Finance.

Dodatkowo, ponad o 7 proc. spadła średnia cena ofertowych mieszkań w Kielcach i we Wrocławiu w ciągu ostatniego roku.  We Wrocławiu stawka za m2 jest prawie 500 zł niższa niż przed rokiem, a w stolicy woj. świętokrzyskiego o 341 zł.

W sierpniu oprocentowanie złotowych kredytów hipotecznych w zasadzie prawie nie drgnęło. Odpowiedzialna za nie 3-mies. stawka WIBOR wynosi aktualnie 5,12 proc., w lipcu i w czerwcu ani razu nie wyszła poza przedział 5,10-5,14. W efekcie rata 30-letniego kredytu na kwotę 300 tys. zł z marżą 1,2 p.p. wynosi ok. 1860 zł i praktycznie nie zmieniła się od maja.
Print Friendly, PDF & Email