Mieszkania firmowe jako nowy przywilej dla pracownika?

Bardzo prestiżowe ostatnio stało się wynajmowanie mieszkań dla pracowników. W zwyczaj weszło to już dużym korporacjom, które stać na taki luksus.  Jak się okazuje, jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Międzynarodowe korporacje codziennie wysyłają swoich pracowników w podróże służbowe do innej części Polski, bądź do innego kraju. Oczywiście, oprócz warunków transportu niezmiernie ważne jest także zapewnienie odpowiednich warunków noclegu.

Transport
Na okrągło słyszy się, że kolejne firmy lotnicze otwierają połączenia pomiędzy największymi miastami Polski, jak i świata. Świadczy to o rosnącym zainteresowaniu tym środkiem transportu.  Wielu pracodawców, jak i podróżujących pracowników bardzo ceni sobie krótki czas i komfort podróży. Dlatego wybierają powietrzny środek transportu. Coraz częściej linie lotnicze oferują tanie bilety. Zależy im na zdobyciu jak największej liczby klientów. Większość z nich oferuje loty za granicę nawet kilka razy dziennie. Dodatkowo, chcąc zdobyć klienta, linie te bardzo często wymyślają wyjątkowo korzystne promocje. Dzięki temu za podróż służbową można zapłacić nawet kilka złotych, a czas skrócić od kilku do kilkunastu godzin.

Mieszkanie
Niejednokrotnie delegacja trwa dłużej niż jeden dzień. Pracownik po przybyciu do danego miasta musi się odświeżyć, przygotować do spotkania, a także mieć gdzie odpocząć po spotkaniu. Dodatkowo, wielu podróżujących zgadza się, że w czasie podróży służbowych najczęściej i najlepiej pracuje się w swoich pokojach. W sytuacji, kiedy rośnie liczba wyjazdów do danej miejscowości, co często się zdarza przy otwieraniu oddziałów,  pojawia się potrzeba zapewnienia podróżującym w miarę stałego  i wygodnego lokum. Bardzo dobrą alternatywą dla drogich pokoi hotelowych jest zakup firmowego mieszkania. Zastanówmy się, czy to rozwiązanie jest  opłacalne.

Oczywiście, najważniejszym czynnikiem, decydującym o zakupie takiego lokalu, jest częstotliwość korzystania z niego. Należy porównać ceny lokali na danym rynku, ale i cenniki hoteli. W dłuższej perspektywie czasowej rozwiązanie wydaje się oczywiste. Coraz częściej zdarza się, że deweloperzy wychodzą naprzeciw takim transakcjom. Proponowane przez nich apartamenty mogą być zarówno miejscem noclegowym dla przedstawicieli firmy, jak również  źródłem jej realnych dochodów. W momencie, kiedy mieszkanie stoi puste warto wynająć je na zasadzie hotelowej.  Jest to bardzo często spotykane rozwiązanie. Należy wtedy podpisać umowę z podmiotem zarządzającym nieruchomością, określając w niej zasady i terminy wykorzystania mieszkania przez przedstawicieli naszej firmy, zlecając jednocześnie zagospodarowanie go w pozostałym czasie.

Anna Puchalska

WGN Nieruchomości

 

Print Friendly, PDF & Email