Czy warto kupić mieszkanie w wielkiej płycie?

Jeśli chcemy kupić mieszkanie w bloku z lat 70-tych, które pamięta jeszcze czasy budownictwa PRL, czeka nas remontowe wyzwanie. Jednak niższe średnio o 30% ceny takich mieszkań oraz jedne z lepszych lokalizacji w miastach, przekonują do zakupu coraz więcej osób. Takich mieszkań w blokowiskach z wielkiej płyty jest w Polsce ponad 4mln. Same mieszkania nie pozostawiają jednak złudzeń. Stan jaki możemy najczęściej zastać, to przede wszystkim nierówne ściany i sufity, różnice poziomów w poszczególnych pomieszczeniach.  Są niefunkcjonalne, niedoświetlone, ze zniszczoną i nieszczelną stolarką, przestarzałymi instalacjami, cieknącymi kaloryferami, czy zniszczonymi sanitariatami.
Jednak i one znajdują swoich kupców, przyciągając niską ceną i dobrą lokalizacją. Po przeprowadzeniu remontu generalnego, mogą stać się naprawdę ładnymi mieszkankami lub pod inwestycję, np. wynajem.
Pamiętajmy, że musimy otrzymać od spółdzielni mieszkaniowej lub administracji wspólnoty zgodę na niektóre elementy remontu. Dowiedzmy się więc wszystkiego najlepiej jeszcze przed zakupem mieszkania.
Całkowity koszt zakupu mieszkania w wielkiej płycie, wliczając nawet jego gruntowny remont i tak jest niższy, niż w przypadku zakupu i wykończenia nowego mieszkania od dewelopera. Może więc jest to godna uwagi alternatywa dla wszystkich, którym remont i większa liczba sąsiadów nie są straszne i którzy szukają mieszkania w dobrej lokalizacji.
Print Friendly, PDF & Email