Bułgaria najlepsza na inwestycje w nieruchomości

W ostatnich latach niezwykle popularne stały się inwestycje w nieruchomości
w europejskich wakacyjnych kurortach takich krajów, jak: Hiszpania, Grecja,
Portugalia czy Bułgaria.

Jest to bardzo opłacalne nie tylko dla bogatych deweloperów budujących kompleksy nadmorskich apartamentów. Coraz częściej wiele osób z niedużym budżetem decyduje się na zakup jednej lub kilku nieruchomości położonych nad ciepłym morzem, przeznaczonych na wynajem lub bazę letniskową.

Według ostatnich prognoz, największym zainteresowaniem inwestorów cieszy się obecnie Bułgaria ze względu na atrakcyjne, jak na europejskie warunki, niskie ceny nieruchomości oraz dynamicznie rozwijającą się turystykę.

Czas okazji

W tym słonecznym kraju mieszkanie można kupić nawet za kilka tysięcy euro, a niewielki apartament nad samym morzem za 20-30 tysięcy euro, co może zainteresować osoby nawet z niewielkim kapitałem. Najdroższe nieruchomości położone są zaraz przy morzu w największych kurortach takich, jak Słoneczny Brzeg czy Warna. Jeżeli jednak poszukamy trochę dalej w odległości kilku kilometrów od morza mieszkania tanieją nawet do 50 %. Pomimo, że ceny nieruchomości zdecydowanie idą w górę, w ostatnich latach nawet o 30-50 % w skali roku, to wciąż są bardzo atrakcyjne w porównaniu do cen w innych krajach będących członkami Unii Europejskiej, np. Hiszpanii czy Włoch. Przewidywane jest, że ceny będą wzrastać aż do 2015 roku. Jest to zatem idealny moment, aby skorzystać z zakupu nieruchomości na okazyjnych warunkach.

Procedury zakupu nieruchomości w Bułgarii

Zakup nieruchomości odbywa poprzez przeniesienie prawa własności za pomocą umowy
sprzedaży w formie aktu notarialnego po ,uiszczeniu całej opłaty za lokum. Inwestycja
jest bezpieczna i opłacalna, zachęcają niskie koszty opłat urzędowych, towarzyszących
zakupowi nieruchomości, które wynoszą około 3,5-4 % wartości nieruchomości.

Kilka faktów na temat Bułgarii

Bułgaria leży w południowo-wschodniej Europie, nad morzem Czarnym, na powierzchni
110,9 tys. km2. Przez 20 ostatnich lat jej gospodarka podupadała, a do kraju nie przyjeżdżało wielu turystów. Z chwilą, gdy kraj ten stał się członkiem Unii Europejskiej w 2007 roku gospodarka rozkwitła, rozpoczęto wiele inwestycji w luksusowe hotele, apartamenty i kompleksy wypoczynkowe. W ostatnich latach odnotowano rekordową ilość sprzedanych nowych nieruchomości. Obcokrajowcy zyskali prawo do swobodnego zakupu nieruchomości, co spowodowało znaczny wzrost dochodów z turystyki. W 2005 roku w Bułgarii odpoczywało ok. 4,5 mln osób, a do 2011 liczba ta powiększyła się prawie do 7 milionów. Najczęściej odwiedzanymi regionami są Słoneczny Brzeg i Złote Piaski. Bułgarię cechują piaszczyste piękne plaże, bujna roślinność oraz klimat zbliżony do krajów śródziemnomorskich. Średnie temperatury w lecie wynoszą około 23 stopnie Celsjusza, a najwyższe dochodzą do 47 stopni.
W niedługim czasie przewidywany jest jeszcze większy rozwój Bułgarii, a to za sprawą planowanego napływu europejskich dotacji na ożywienie gospodarki, które szacuje się na około 7 miliardów euro.

Czas na inwestycje w tym kraju przyszedł właśnie teraz!

 

 

Alicja Dębiec

Property Journal

Print Friendly, PDF & Email