Apartamenty – rynek mieszkań luksusowych

Pomimo bardziej ograniczonego popytu na luksusowe mieszkania, niż na te w standardzie popularnym, rynek apartamentów w Polsce trzyma się dzielnie, a nawet rozwija – nieśpiesznie, ale skutecznie.

Po wyhamowaniu w latach 2008- 2009, w wyniku międzynarodowego kryzysu finansowego, w 2010 roku przerwane inwestycje ruszyły ponownie. Rozpoczęto też realizację kolejnych, nowych projektów.

Obecnie można mówić o zrównoważonym rozwoju tego segmentu rynku nieruchomości, tzn. bardziej dostosowanym do realiów polskiego rynku. Nowe inwestycje poprzedzone są bardziej dogłębnymi analizami, z uwzględnieniem ważnego parametru – czasu. Wiadomo bowiem, że kapitalizacja takich inwestycji przebiega w dłuższej perspektywie czasowej.

Żeby zostać właścicielem kilkupokojowego apartamentu w Warszawie trzeba liczyć się z wydatkiem minimum 4 – 6 milionów złotych. Lokalizacje w ścisłym centrum miasta kosztują od ok. 12 500 zł/ mkw. – do ok. 29 000 zł/ mkw. W słynnej już apartamentowej wieży Złota 44 średnia cena apartamentu wynosi 5,9 miliona złotych, a trzypoziomowy penthouse liczący 374 mkw. powierzchni, na najwyższej kondygnacji, kosztuje około 20 milionów zł (według informacji ofertowej). Ostateczne cena lokalu jest uzgadniana z konkretnym nabywcą, w zależności od wybranej opcji wyposażenia, i nie jest upubliczniana. Mieszkańcy otrzymują oczywiści recepcję, ochronę i serwis, część rekreacyjną z basenem, siłownią i sauną oraz inteligentną instalację elektryczną, zarządzającą między innymi ogrzewaniem i chłodzeniem.

Zdecydowanie niższe ceny są w osiedlach poza centrum. Niewątpliwą zaletą tych lokalizacji jest większy kontakt z zielenią oraz izolacja od miejskiego zgiełku śródmieścia. W świeżej ofercie deweloperskiej, uwzględniającej obecną nadpodaż mieszkań, można znaleźć luksusowe lokale np. na Mokotowie już od 7 000 zł/ mkw. Jednak te oferty nie należą do typowych na tym bardzo specyficznym, rządzącym się własnymi prawami, rynku.

Różnice cenowe wynikają z ostatecznego standardu wyposażenia, technologii wykonania, a także z dużej rozbieżności w kosztach zakupu gruntów budowlanych, które w ścisłym centrum stolicy osiągają bardzo wysokie stawki, rzędu kilku tysięcy złotych za 1 mkw. Dla przykładu – działka inwestycyjna o powierzchni ok. 1,8 ha w rejonie ulic Chmielnej i Jana Pawła II została sprzedana w listopadzie 2011 roku, w przetargu, za 9955 zł/ mkw.

W innych dużych miastach Polski jak Kraków, Wrocław, Poznań czy Trójmiasto kupno mieszkania w standardzie apartamentu wiąże się z wydatkiem średnio 7 000 – 18 000 zł/mkw. W ostatnich 12 miesiącach ceny nieznacznie spadły, około 6%, chociaż ten segment rynku nie poddaje się tak łatwo ogólnie panującym trendom. We Wrocławiu w Sky Tower, świeżo oddanym do użytku najwyższym w Polsce kompleksie apartamentowo-biurowym, ceny rozpoczynają się od 11 500 zł/ mkw; w osiedlach najbardziej prestiżowych, poza centrum, jak Krzyki Borek, Biskupin, Zalesie, ceny oscylują już od 6 500 zł/ mkw. do ok. 9 000 zł/ mkw. 

 Znane kurorty i miejscowości wypoczynkowe jak Kołobrzeg, Mielno, Świnoujście, Sopot, Zakopane, Wisła, Polanica Zdrój również mają swoje apartamentowce. Tego typu mieszkania świetnie nadają się do zakupu w celu późniejszego wynajmu czasowego, najczęściej wakacyjnego, tzw. timesheringu. Dla przykładu, w Mielnie ceny apartamentów wykończonych w wysokim standardzie zaczynają się od 7 500 zł/ mkw. Średnie ceny w innych miejscowościach wynoszą od 9 000 zł/mkw. – do ok. 16 000 zł/mkw.

Małgorzata Battek

WGN Nieruchomości

 

Print Friendly, PDF & Email