Wciąż uciekamy od podatku Belki

Przez nieco ponad miesiąc na antypodatkowych lokatach tylko w PKO BP Polacy ulokowali 4,8 mld zł. Podobna oferta jest dostępna w 24 bankach, a wartość takich depozytów od początku roku wzrosła wielokrotnie.

Takie lokowanie pieniędzy jest opłacalne dla oszczędzających. Na przykład 5 tys. zł na rocznej lokacie (5 proc.) z dzienną kapitalizacją przyniesie 250 zł odsetek, podczas gdy taka sama lokata z tzw. podatkiem Belki daje 202 zł.

Aby nie płacić 19 proc. od zysku z lokaty, trzeba ją tak skonstruować, aby codziennie kapitalizowane odsetki nie przekroczyły 2,49 zł. Pozwalają na to przepisy mówiące o zaokrąglaniu podstawy opodatkowania i samego podatku. Klient banku może więc podzielić oszczędności na kilka takich lokat i nie zapłaci ani złotówki podatku od zysków.

Ministerstwo Finansów zamierzało to zmienić od 2012 roku. Specjalna ustawa została przygotowana, ale nie trafiła pod obrady parlamentu. Minister finansów Jacek Rostowski zapewnił jednak, że z pomysłu likwidacji lokat nie rezygnuje i po wyborach do niego wróci.

(źródło: Rzeczpospolita)

Print Friendly, PDF & Email