Pożyczki pozabankowe – co musisz o nich wiedzieć

Otrzymanie pożyczki w banku nie zawsze jest możliwe. Często staramy się wręcz unikać instytucji finansowych z uwagi na konieczność późniejszej spłaty dużo wyższej kwoty. Wiele osób korzysta z pożyczek pozabankowych. Warto mieć jak najwięcej informacji na ich temat, aby móc porównać, czy wolimy skorzystać z tradycyjnego banku, czy też bardziej korzystna będzie dla nas pożyczka pozabankowa.

Kilka lat temu pożyczki pozabankowe zalały Polski rynek. Nie mam tu przy tym na myśli pożyczek w parabankach, znanych często pod określeniem „chwilówek”. Pisząc o pożyczkach pozabankowych mam tu na myśli pożyczki prywatne.

Kiedyś z pożyczek prywatnych korzystało się w obrębie członków rodziny, bądź najbliższych znajomych. Rozwiązanie takie z oczywistych powodów jest dużo korzystniejsze dla kredytobiorcy, ponieważ niejednokrotnie obowiązuje go elastyczny termin i sposób spłaty zobowiązania względem członka rodziny czy przyjaciela. Ponadto biorąc pożyczkę prywatną, osoba taka nie naraża się na konieczność zwrócenia dużo wyższej kwoty, powiększonej o marże bankowe i odsetki.
Kolejną kwestią jest to, że pożyczki prywatne udzielane są na znacznie bardziej elastycznych zasadach, niż kredyty bankowe. Niejednokrotnie pożyczkodawca nie weryfikuje historii kredytowej swojego przyszłego dłużnika, a raczej wierzy mu na słowo.

Obecnie rynek pożyczek prywatnych wyraźnie ewoluował. W Internecie łatwo można znaleźć oferty prywatnych osób (lub osób zrzeszonych w spółdzielniach i stowarzyszeniach), które pożyczają pieniądze na tych samych zasadach, co wspomniane powyżej pożyczki „międzyrodzinne”. Różnica jest tylko taka, ze osoby te udzielają pożyczek obcym sobie ludziom. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że tego rodzaju pożyczki prywatne udzielane są zazwyczaj na niskie kwoty. Jeśli kredytobiorca spłaci zaciągnięte przez siebie zobowiązanie w wyznaczonym terminie, to może liczyć w następnej kolejności na wyższy kredyt, ponieważ zdobędzie już pewne zaufanie w oczach swojego kredytodawcy. Zasadniczo więc, korzystając z pożyczania pieniędzy przez specjalne, dedykowane temu portale Internetowe, budujemy swoją pozytywną historię kredytową.

m (250)

Tego rodzaju forma kredytowania to zasadniczo nowość w Polce. Niemniej w telewizji i Internecie pojawiały się już reklamy serwisów dedykowanych tego rodzaju pożyczkom. Jak odbywa się proces udzielenia pożyczki? Wszystko zależy tak naprawdę od zasad określonych na każdej konkretnej stronie (serwisie pożyczkowym), jednak zasadniczo należy zarejestrować się na stronie. Kredytodawcy ogłaszają się, na jaką kwotę mogą pożyczyć pieniądze. Określają przy tym jakie jest oprocentowanie takiej pożyczki i proponowany okres spłaty. Jeśli obie strony dojdą do porozumienia, pieniądze przekazywane są pożyczkobiorcy przez pożyczkodawcę poprzez serwis.

Ważną kwestią jest bezpieczeństwo tego typu transakcji. W zasadzie nigdy nie wiemy do końca, kto jest po drugiej stronie. Ryzyko dotyczy nie tylko kredytodawców, ale również kredytobiorców.

Z punktu widzenia pożyczkodawcy transakcja taka może być o tyle ryzykowna, że może on zwyczajnie nie odzyskać swoich pieniędzy. Niemniej jednak serwisy internetowe dedykowane udzielaniu pożyczek prywatnych starają się stwarzać zabezpieczenia, aby obie strony były względem siebie rzetelne.

Jeśli chodzi o punkt widzenia pożyczkobiorcy, to wbrew pozorom on również ponosi pewne ryzyko. Mając dostęp do wielu osób chętnych do udzielenia pożyczki, łatwo jest wpaść w pętlę zadłużenia. Wystarczy, że zaciągniemy pożyczki u kilku osób, korzystając z różnych serwisów dedykowanych prywatnym pożyczkom i możemy łatwo stracić kontrolę nad procesem spłaty zobowiązań. Warto pamiętać, że wprawdzie pożyczkodawca taki nie podlega regulacjom prawa bankowego, to jednak pożyczka stanowi swego rodzaju umowę cywilno-prawną, a zatem podlega pod Kodeks Cywilny.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email