PKO BP Bankowy PTE zaoferuje IKZE

Indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) to nowy produkt służący do indywidualnego dodatkowego oszczędzania na emeryturę, który wystartuje z początkiem przyszłego roku. Wpłaty na nowe konta będzie można odpisać od podstawy opodatkowania. Będzie to konkurencyjny produkt do istniejącego od kilku lat indywidualnego konta emerytalnego.

Pierwsza instytucja – PKO BP Bankowy PTE  – złożyła wniosek w Komisji Nadzoru Finansowego o akceptację IKZE.

IKZE mogą zaproponować klientom firmy ubezpieczeniowe, banki, domy maklerskiej, towarzystwa funduszy inwestycyjnych oraz powszechne towarzystwa emerytalne. Te ostatnie instytucje muszą zmienić statut i utworzyć nowy specjalny fundusz — dobrowolny fundusz emerytalny. Obecne zarządzają już otwartym funduszem emerytalnym, który gromadzi pieniądze Polaków w ramach publicznego systemu emerytalnego. Towarzystwa emerytalne będą mogły zaoferować także indywidualne konta emerytalne (IKE). I właśnie PKO BP Bankowy PTE zaproponuje klientom zarówno IKZE jak i IKE.

Około połowa PTE wyraziła zainteresowanie wprowadzeniem IKZE i kontaktowała się w tej sprawie z urzędem nadzoru. Dobrowolny fundusz emerytalny prawdopodobnie utworzy PTE: Warta, Pocztylion-Arka i Pekao Pioneer.

(źródło: Rzeczpospolita)

Print Friendly, PDF & Email