Narodowy Fundusz Mieszkaniowy w ramach Programu Mieszkanie Plus

Program „Mieszkanie dla Młodych” niedługo się skończy. Od 2018 roku w życie wejść ma nowy rządowy program – „Mieszkanie Plus”. Program ten kierowany będzie do nieco innej grupy docelowej.

Rządowy program wsparcia finansowego „Mieszkanie dla Młodych” skierowany jest do osób, które chcą kupić mieszkanie albo dom. Warunkiem skorzystania z programu jest to, aby była to ich pierwsza w życiu nieruchomość. Osoby, które zakwalifikują się do programu „Mieszkanie dla Młodych”, mogą liczyć na dofinansowanie do kredytu hipotecznego na zakup tej nieruchomości. Początkowo w ramach programu można było zakupić jedynie nieruchomości z rynku pierwotnego. Później dokonano zmian, które objęły również rynek wtórny. Limity cen za metr kwadratowy nieruchomości przez cały czas trwania programu są aktualizowane dla poszczególnych województw. Z programu skorzystać mogą wyłącznie osoby, które nie ukończyły jeszcze 35 roku życia. Jest to swego rodzaju poważne ograniczenie, ponieważ osoby starsze automatycznie zostają wykluczone z programu.

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja z nowym programem, który rząd planuje wprowadzić w życie w 2018 roku. Program „Mieszkanie Plus” zakłada budowę tanich mieszkań na wynajem. To oferta skierowana do studentów, rodzin, singli. Słowem – do każdego, kto chciałby wynająć mieszkanie po preferencyjnej cenie. Dodatkowym atutem programu ma być możliwość wykupienia takiego mieszkania po upłynięciu określonego w programie czasu. Nie będzie również kryterium wieku, zatem zarówno osoby, które ukończyły 35 lat, jak i młodsze, będą mogły skorzystać z programu. Niewątpliwie jest to dobra zmiana.

Nowy rządowy program skierowany będzie do wszystkich, a więc do osób z każdej grupy wiekowej. Nie będzie również kryterium dochodowego, dzięki czemu nikt nie zostanie na tej podstawie wykluczony z możliwości skorzystania z programu. Dochody będą jednak brane pod uwagę w tym sensie, że od ich wysokości zależeć będzie, w którym miejscu staniemy w kolejce po mieszkanie do wynajęcia. Duże rodziny mogą liczyć na szybsze rozpatrzenie ich wniosku.

Na program „Mieszkanie Plus” będą składały się trzy filary. Najbardziej istotnym z nich będzie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy. To właśnie na ten fundusz Skarb Państwa ma przekazywać grunty należące do Skarbu Państwa. Tereny te mają posłużyć pod budowę tanich mieszkań do wynajęcia. Jakich opłat za czynsz będziemy mogli się spodziewać? Jak zapowiadała już Premier Beata Szydło, czynsz za mieszkania w ramach programu „Mieszkanie Plus” będzie wahał się pomiędzy 10 a 20 złotych za 1 metr kwadratowy powierzchni.

m (116)

Narodowy Fundusz Mieszkaniowy ma domyślnie nie korzystać ze środków budżetowych. Co więcej, Narodowy Fundusz Mieszkaniowy będzie dostępny również dla innych. Co to oznacza? Osoby, które będą chciały dołączyć do „puli gruntów” swoje nieruchomości, będą mogły to uczynić.

Realizacją projektu ma zajmować się Narodowy Operator Mieszkaniowy.

Póki co bardziej szczegółowe informacje na temat nowego rządowego programu „Mieszkanie Plus” nie są jeszcze znane. Wiadomo tylko, że ma on wejść w życie w 2018 roku, kiedy to wygaszony zostanie program obowiązujący obecnie – „Mieszkanie dla Młodych”.

Podkreślamy, że osoby, które będą chciały kupić własną nieruchomość przy wsparciu rządu, będą mogły uczynić to wyłącznie w ramach obecnie obowiązującego programu „Mieszkanie dla Młodych”. Program „Mieszkanie Plus” nie przewiduje takiego rodzaju wsparcia. Z tego też względu należy zastanowić się nad przyśpieszeniem decyzji o zakupie. W 2018 roku program „Mieszkanie dla Młodych” zostanie wygaszony, a wraz z nim zniknie szansa do dofinansowanie z budżetu państwa na zakup nieruchomości przy wsparciu kredytu hipotecznego.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email