Masowe wycofywanie pieniędzy z banków

Jak podaje Agencja Reuters na Łotwie nastąpiło masowe wycofywanie pieniędzy z banków. Bank Swedbank informuje oficjalnie, że stara się dostarczyć gotówkę dla swoich klientów na Łotwie, gdyż w ciągu zaledwie 1 dnia około 10 tysięcy klientów wypłaciło ponad 10 mln latów (równowartość 19,2 mln dolarów).

Masowe wycofywanie gotówki rozpoczęła plotka, jakoby szwedzki bank miał problemy na Łotwie, informuje agencja. Reuters pisze, że pomimo zapewnień regulatora i banków o bezpodstawności plotek Łotysze w niedzielę ustawiali się w kolejkach do bankomatów, aby wycofać pieniądze.

W podobnej sytuacji do Swedbanku znalazł się również SEB.

Polica na Łotwie rozpoczęła śledztwo w sprawie plotek, które skłoniły mieszkańców tego kraju do wycofywania pieniędzy.

Mieszkańcy Łotwy są wyjątkowo przewrażliwienie na punkcie bezpieczeństwa swoich pieniędzy. Wciąż świeżo mają w pamięci wydarzenia z drugiej połowy listopada. Wówczas łotewski nadzór bankowy zdecydował tam o wstrzymaniu działalności  Latvijas Krajbanka po tym, jak audyt wykrył braki w deklarowanych aktywach. Sprawa ta była związana z nacjonalizacją litewskiego Snoras Banku, właściciela kontrolnego pakietu akcji Latvijas Krajbanka. Audyt w Snoras wykazał brak kilkuset milionów dolarów aktywów.

(źródło: Reuters)

Print Friendly, PDF & Email