Kredyty konsumpcyjne przyciągają przed Świętami

Kredyty konsumpcyjne to jedne z najczęściej wybieranych przez klientów produktów bankowych. Są chętnie wybierane zwłaszcza w okresach przedświątecznych, kiedy zastrzyk dodatkowej gotówki przydaje się wielu Polakom.

Kredyt konsumpcyjny jest kredytem bankowym, który udzielany jest na dowolny cel. To bardzo duża zaleta, ponieważ nie trzeba dokumentować, na jakie konkretnie rzeczy chcemy przeznaczyć pozyskane środki finansowe. Kolejnym plusem tego rodzaju kredytów jest względnie krótki okres weryfikacji wniosku kredytowego. Często już nawet po godzinie (a niektóre banki ogłaszają się wręcz, że na weryfikację wniosku od potencjalnego kredytobiorcy wystarczy im kwadrans) klient banku wie, czy otrzyma kredyt konsumpcyjny, czy też nie. Jak wiadomo, często dodatkowe środki finansowe potrzebne są „na już”, zatem otrzymanie szybkiej decyzji od banku stanowi bardzo dużą zaletę.

Kolejną kwestią, która charakteryzuje kredyty konsumpcyjne, jest zabezpieczenie takiej pożyczki. Zazwyczaj wystarczającym zabezpieczeniem dla banku będą comiesięczne dochody kredytobiorcy. Istnieje również możliwość ustalenia poręczyciela, chociaż wersja ta stosowana jest znacznie rzadziej.

Kredyty konsumpcyjne udzielane są na względnie małe kwoty. Stosunkowo krótki jest również czas ich spłaty. Banki udzielają ich najczęściej na okres do kilku lat. Niektóre banki zastrzegają, że kredyty konsumenckie udzielają wyłącznie do określonej kwoty, na przykład maksymalnie 10 tysięcy złotych. Ostateczna kwota kredytu, jaką bank będzie w stanie udzielić kredytobiorcy, zależy od jego historii kredytowej oraz osiąganych co miesiąc przychodów z tytułu umowy o pracę.

Kredyty konsumenckie cieszą się dużą popularnością wśród kredytobiorców zwłaszcza w okresie przedświątecznym. To właśnie święta są okresem wzmożonych wydatków, z którymi nie każdy może poradzić sobie przy pomocy wyłącznie jednej pensji. W okresie przedświątecznym pożyczki konsumenckie udzielane są najczęściej na poczet zakupu prezentów dla rodziny, czy też wsparcia domowego budżetu w wydatkach, jakie kredytobiorcy ponoszą w sklepach.

m-251

Poza okresem świątecznym pożyczki konsumenckie cieszą się dużym zainteresowaniem na inne cele. Bardzo częstym powodem zaciągania tego rodzaju kredytów jest chęć poprawienia swojej kondycji finansowej, sfinansowanie wyjazdu wakacyjnego, zakup samochodu czy przeznaczenie pieniędzy na poczet rachunków albo innych zadłużeń. Kredyty konsumenckie są ponadto często zaciągane na potrzeby remontu mieszkania lub zmianę wystroju wnętrz.

Weryfikacja potencjalnego kredytobiorcy w przypadku wydawania decyzji przy kredycie konsumenckim jest mało skomplikowana. Zazwyczaj klient banku sprawdzany jest w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Banki weryfikują wówczas jego historię kredytową. Ponadto, na podstawie zaświadczenia o zarobkach, jakie klient musi przedłożyć, a także po przeprowadzeniu z nim krótkiej ankiety dotyczącej bieżących wydatków i comiesięcznych kosztów, bank podejmuje decyzję. Klient w szybkim czasie otrzymuje informację zwrotną, czy kredyt zostanie mu udzielony, a jeśli tak, to na jaką kwotę maksymalną. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej obie strony będą mogły ustalić optymalny okres spłaty zadłużenia. Dłuższy okres spłaty równa się niższej racie miesięcznej. Należy jednak pamiętać, że im więcej rat kredytu, tym większa końcowa kwota odsetek. Kredytobiorca powinien każdorazowo dostosować wysokość raty do swoich możliwości finansowych, aby zarówno nie rozbijać pożyczki na zbyt dużą liczbę rat, a przy tym abym wysokość raty była dla niego możliwa do regularnej spłaty.

Każda osoba, która planuje zaciągnięcie kredytu konsumpcyjnego, powinna jednak dwukrotnie przemyśleć swoją decyzję. Wprawdzie jest to bardzo szybki zastrzyk gotówki, jednak – jak wiadomo – pieniądze będzie trzeba do banku oddać, i to z odsetkami.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email