Kredyt hipoteczny – pamiętaj o kosztach okołokredytowych

Kredyt hipoteczny to nie tylko kwota, jaką pożyczamy od banku. Na jego spłatę składają się również inne, dodatkowe koszty. O czym powinniśmy pamiętać?

Prowizje bankowe to tylko część opłat, jakie nakłada na nas bank, gdy udziela nam kredyt hipoteczny. My tymczasem, biorąc pod uwagę tylko opłaty i prowizje banku, wyliczamy w głowie całkiem niewysoką kwotę zwrotu. Tymczasem koszty okołokredytowe mogą okazać się znacznie wyższe. Szacuje się, że mogą one wynieść równowartość 10 procent wartości nieruchomości, którą chcemy kupić na kredyt. To bardzo duże koszty, dlatego powinniśmy dokładnie zorientować się za co i ile będziemy musieli zapłacić jeszcze zanim zaciągniemy kredyt w banku.

Poza opłatami, jakie narzuci na nas bank, musimy liczyć się także z koniecznością zapłacenia tzw. kosztów okołokredytowych. Będą to wszystkie wydatki, jakie będziemy musieli ponieść już po tym, jak podpiszemy umowę o kredyt hipoteczny.

Za największy wydatek uważany jest podatek od czynności cywilno-prawnych. Wynosi on 2 procent wartości tej nieruchomości i pobierany jest w przypadku, kiedy kupujemy nieruchomość z rynku wtórnego. Pieniądze z tego tytułu trafiają na konto urzędu skarbowego. Najczęściej w płatności tej pomaga nam notariusz.
Koszty notarialne to kolejne wydatki. Wysokość taksy notarialnej jest uzależniona od ceny nieruchomości. Pod uwagę brany jest również rodzaj nieruchomości, ponieważ opłata będzie różnić się na przykład w sytuacji, kiedy będziemy kupowali mieszkanie albo dom. Często notariuszowi trzeba zapłacić około 1000 – 2500 złotych. Jak widać, nie jest to więc mały wydatek.

Ustanowienie hipoteki również nie jest wolne od opłat. Oczywiście dotyczy to tylko nieruchomości, które kupowane są na kredyt. Hipoteka stanowi bowiem dla banku zabezpieczenie kredytu i bez tego kredyt nie zostałby uruchomiony. Opłatom podlega zarówno złożenie wniosku o wpis do hipoteki, jak również założenie księgi wieczystej w sytuacji, kiedy kupowana nieruchomość jej nie posiada. Oczywiście zajęcie się formalnościami możemy również zlecić notariuszowi, jednak wówczas musimy liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Jeśli kupujemy nieruchomość samodzielnie, to jest bez pomocy biura nieruchomości, jest to praktycznie koniec dodatkowych opłat. Jeśli jednak podczas realizacji transakcji pomagał nam agent nieruchomości, musimy pamiętać o prowizji dla biura. Wprawdzie jest to dodatkowy wydatek, jednak pamiętajmy, że biura nieruchomości nie ograniczają się jedynie do przedstawienia nam dopasowanej do naszych potrzeb oferty. Poza prezentacją nieruchomości zweryfikują dla nas stan prawny nieruchomości, zadbają o prawidłowy przebieg transakcji i pomogą przy podpisaniu umowy. Doradca nieruchomości odpowie dodatkowo na wszelkie nurtujące nas kwestie i rozwieje wszelkie wątpliwości. Z pewnością transakcje, w których uczestniczy biuro nieruchomości, można uznać za bezpieczniejsze.
Powyższe zestawienie pokazuje, że poza opłatami i prowizjami bankowymi musimy pamiętać o dodatkowych kosztach, które niejednokrotnie potrafią być bardzo wysokie. Tego rodzaju dodatkowe wydatki powinniśmy brać pod uwagę jeszcze na etapie wyboru interesującej nas nieruchomości.

Dzięki wcześniejszemu zorientowaniu się, jakimi kosztami możemy zostać obarczeni, łatwiej będzie nam ustawić widełki cenowe dla nieruchomości, jakiej szukamy. Pozwoli nam to uniknąć wysokich, nieprzewidzianych opłat. Nie wystawimy się na ryzyko, że po zakupie nieruchomości, kiedy to uzyskamy już na nią kredyt w banku okaże się, że nie wystarczyło nam już pieniędzy na opłaty okołokredytowe. Taka sytuacja byłaby dla nas z pewnością bardzo kłopotliwa i stresująca. Najprawdopodobniej bylibyśmy bowiem zmuszeni o wnioskowanie w banku o kolejny, niewielki już wprawdzie kredyt, albo odkładalibyśmy pieniądze na pokrycie wszystkich kosztów, co z pewnością przesunęłoby w czasie termin naszej przeprowadzki.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email