Jaki kredyt dla singla, a jaki dla rodziny

Analitycy zbadali zdolność kredytową osoby samotnej osiągającej przeciętne dochody, a także rodziny „2+2″. Z ostatnich danych GUS wynika, że wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce wynosi obecnie około 3612 zł brutto, czyli około 2 516 zł na rękę.

Singiel, który praktycznie nie ma żadnych innych zobowiązań, może dziś liczyć na 247 523 zł kredytu. Maksymalna rata, jaką kredytobiorca może opłacać wynosi 1516 zł w przypadku kredytu w złotych i 1213 zł w przypadku kredytu walutowego.

Niewielki limit na karcie kredytowej czy w koncie oraz 500 złotych miesięcznej raty innego kredytu (np. gotówkowego) znacznie obniżają zdolność kredytową, ale nadal można pożyczyć 157 722 tys. zł. Trzeba jednak pamiętać, że zdolność kredytowa w wybranym banku może się różnić.

Rodzina złożona z rodziców oraz dwójki dzieci, osiągająca przeciętne miesięczne wynagrodzenie w wysokości 5032 zł netto (na stałą umowę o pracę) — przy założeniu, że nie ma żadnych innych zobowiązań — może otrzymać maksymalny kredyt w wysokości 315 445 zł.

Dodatkowe obciążenia domowego budżetu (np. raty niewielkich kredytów gotówkowych) lub limity w kontach znacznie obniżą zarówno wysokość możliwych do spłacania rat, jak i kwotę potencjalnego kredytu. Jednak nawet przy pewnych ograniczeniach, typowa polska rodzina z powodzeniem może starać się o kredyt w wysokości przeszło 225 tys. zł.

(źródło: Rzeczpospolita)

Print Friendly, PDF & Email