Jak obniżyć VAT za apartament?

Kupując dwa mniejsze apartamenty zamiast jednego dużego, można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Deweloperzy idą na rękę swoim klientom

Nie jest ich wielu, bo na apartament o powierzchni przekraczającej 150 m kw., trzeba wydać nawet ponad 1 mln zł. Np. w Warszawie, gdzie luksusowych mieszkań powstaje najwięcej, tak duże stanowiły zaledwie 1,4 proc. wszystkich wprowadzonych do sprzedaży w ciągu ośmiu miesięcy tego roku. Sęk w tym, że od początku tego roku zmieniły się zasady opodatkowane. Preferencyjną, czyli obecnie 8-proc. stawką VAT objęte są mieszkań o metrażu do 150 m kw. Każdy metr nadwyżki opodatkowany jest stawką 23-proc. W przypadku zakupu 200-metrowego mieszkania, którego metr kwadratowy kosztuje 10 tys. zł netto, cena brutto wzrosła po tej zmianie o 75 tys. zł.

Z problemem wysokiego VAT można sobie poradzić., najprostszym rozwiązaniem jest zakup dwóch mniejszych mieszkań, np. po 100 metrów, położonych obok siebie na jednym piętrze, lub jedno nad drugim. Warunkiem jest jednak, aby były to dwa samodzielne lokale, tzn. aby każde z nich mogło stanowić odrębną nieruchomość w sensie użytkowym (np. mieć własną kuchnię czy toaletę). Każde powinno być nabyte w drodze odrębnej umowy.

(źródło: Gazeta Wyborcza)

Print Friendly, PDF & Email