Finanse Polaka – wybór OFE

Jeśli nie odbierzesz z ZUS listu  z przypomnieniem o obowiązku zapisania się do OFE, nie możesz wziąć udziału w losowaniu i twoje składki trafiają na nieoprocentowany rachunek bankowy

Przed każdym losowaniem OFE z ZUS wysyłany jest list przypominający o obowiązku zapisania się do otwartego funduszu emerytalnego. Celem tego działania jest nakłonienie do samodzielnego wyboru OFE. Jeśli to nie poskutkuje, dana osoba bierze udział w losowaniu. To oznacza, że ZUS losowo przypisuje ją do funduszu.

Losowanie odbywa się dwa razy roku. W ostatnim dniu stycznia oraz lipca. Przed niedawnym, lipcowym losowaniem ZUS wysłał 287 786 listów przypominających o konieczności wyboru OFE. Ostatecznie w losowaniu wzięło udział  178 964. Zatem wynikałoby z tego, że ok. 100 tys. osób samodzielnie wybrało fundusz emerytalny. Nie wskazują jednak na to informacje o zmianie liczby uczestników funduszy w lipcu. Wzrosła ona bowiem tylko o ponad 38 tys.  ZUS wyjaśnia zagadkę. Około 67 tys. osób nie potwierdziło odbioru listu w wówczas nie mogą nie brac udziału w losowaniu.

Print Friendly, PDF & Email