Finanse osobiste: wybieramy rachunek inwestycyjny

Inwestor, który nie będzie wykonywał zbyt wielu transakcji, powinien szukać rachunku bez opłaty za prowadzenie. Dla aktywnych większe znaczenie będzie mieć wysokość prowizji

Wybór rachunku maklerskiego warto rozpocząć od porównania kosztów usług świadczonych przez poszczególnych brokerów. Najpierw należy sprawdzić opłatę za prowadzenie rachunku maklerskiego. Nierzadko wynosi ona kilkadziesiąt złotych rocznie.

Kolejny koszt to prowizja maklerska. W przypadku kupna lub sprzedaży akcji przez Internet najczęściej wynosi 0,39 proc. wartości zlecenia, natomiast w tradycyjnym punkcie obsługi zapłacimy więcej.

Najbardziej aktywni inwestorzy, uprawiający tzw. day-trading (a więc kupujący i sprzedający akcje tego samego dnia), mogą liczyć na zniżki. Jeżeli tego samego dnia zostanie zawarta transakcja odwrotna do wcześniej wykonanej, opłata za nią będzie nieco obniżona.

Biura maklerskie pobierają też opłaty za dodatkowe usługi, na przykład za dostęp do ponadstandardowych serwisów informacyjnych lub do większej liczby ofert kupna i sprzedaży. Początkujący inwestor, który wykonuje swoje pierwsze transakcje na giełdzie i nie angażuje w nie zbyt wielkiego kapitału, może się bez tego typu informacji obejść.

Osoby, które planują inwestować nie tylko w akcje, ale też w instrumenty pochodne, powinny zwrócić uwagę na to, czy wybrane biuro maklerskie oferuje taką możliwość.

(źródło:Rzeczpospolita)

Print Friendly, PDF & Email