Centra handlowe wracają do dużych aglomeracji

Polska stała się celem ekspansji funduszy inwestujących w centra handlowe. Deweloperzy zamierzają więc budować kolejne – wynika z najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej CB Richard Ellis

Rynek centrów handlowych uległ w ostatnich latach przeobrażeniom. CB Richard Ellis zwraca uwagę, że tylko trzy spośród projektów oddanych od połowy 2010 r. to centra duże (Gemini Park Tarnów, Galeria Victoria w Wałbrzychu oraz Galeria Słoneczna w Radomiu). Deweloperzy coraz częściej budują w miastach średnich i małych. Jednak widać już wyraźnie powrót tych firm do dużych aglomeracji. Apsys Polska, Helical Poland, Neinver czy TriGranit Development planują budowę centrów handlowych m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Trójmieście i Wrocławiu. Centrum handlowe z wielosalowym kinem chciałyby np. władze warszawskiej dzielnicy Białołęka. Działkę pod taką inwestycję wystawiła na sprzedaż Polfa Tarchomin.

Jak twierdzą autorzy raportu, problemem jest ograniczona liczba najemców sieciowych oraz słabość najemców lokalnych. Dla wielu czynsze w nowoczesnych centrach handlowych są zbyt wysokie. Stawki za najlepsze powierzchnie w Warszawie są obecnie na poziomie 75-90 euro za m kw. miesięcznie, zaś w innych dużych miastach – 40-55 euro.

(źródło: Gazeta Wyborcza)

Print Friendly, PDF & Email