BP wykluczony z dostępu do ropy w Emiratach

Koncern BP został wykluczony z postępowania na odnowienie koncesji wydobywczej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dla koncernu wykluczenie z postępowania byłoby niekorzystne. Władze koncernu zapewniają, że rozmowy z władzami ZEA wciąż z trwają, ale w nieoficjalnych wypowiedziach nie ukrywają, że decydujący głos może należeć do brytyjskiego rządu. Zdaniem ekspertów, to reakcja po wypowiedziach brytyjskich polityków na temat wspierania islamskich ekstremistów przez ZEA

BP uzyskał koncesję na wydobywanie ropy naftowej ze złoża w rejonie Abu Dhabi jeszcze w 1939 roku. Termin jej odnowienia upływa w 2014 roku, ale brytyjski koncern został wykluczony z tego postępowania. W stolicy ZEA mieści się centrala koncernu na cały Bliski Wschód.

BP posiada 9,5 proc. udziałów w koncesji, z której dzienne wydobycie wynosi 1,4 mln baryłek ropy. Jej strata oznaczałaby dla koncernu obniżenie o 3,5 proc. jego globalnej produkcji surowca. Byłby to dla BP poważny cios, zwłaszcza w obliczu trwającego procesu sprzedaży 50 proc. udziałów w rosyjskim joint-venture TNK-BP.

Print Friendly, PDF & Email