Boom w wynajmach nadchodzi

Druga połowa września i powrót studentów, to co roku okres największego boomu na rynku najmu mieszkań – wzmożony ruch odnotowują zarówno portale internetowe, jak i agencje nieruchomości. Podczas gdy w lipcu transakcji było o blisko 25 proc. więcej niż w czerwcu, to wstępne dane za wrzesień pokazują, że ten miesiąc może zamknąć się kolejnym wzrostem na poziomie 26,8 proc. względem lipca.

Z danych portali i agencji wynika, że podaż na rynku najmu jest dosyć duża. Spore są też oczekiwania najemców. Nikt już nie chce wynajmować pustych mieszkań, tylko umeblowane.

Studenci wolą wynajmować większe mieszkania w kilka osób. Natomiast single lub pary też wolą większe lokale – dwupokojowe.

Mimo to właściciele mieszkań starają się nie wykorzystywać zwiększonego zainteresowania w tym okresie i raczej nie podnoszą stawek najmu, gdyż zdają sobie sprawę z tego, że na rynku jest dużo wolnych mieszkań.

Stawki najmu pozostają raczej na tym poziomie, właściciele zdają sobie sprawę z dużej podaży. Średnie koszty wynajmu kawalerki w pięciu największych miastach wyglądają następująco: Warszawa (1470 zł), Wrocław (1280 zł), Kraków (1110 zł), Gdańsk (1060 zł), Poznań (1030 zł).

(źródło: Gazeta Wyborcza)

Print Friendly, PDF & Email