Banki centralne wciąż wierzą w złoto

Mimo niedawnego mocnego spadku cen złota Rosja, Kazachstan i Azerbejdżan nie utraciły wiary w kruszec. Banki centralne tych krajów korzystając z najniższych poziomów notowań  złota od dwóch lat, zwiększały w kwietniu stan posiadania tego metalu szlachetnego. Te trzy byłe kraje wchodzące niegdyś w skład ZSRR łącznie zwiększyły zaangażowanie w złoto o 75 proc. więcej niż w marcu.

Rosja dokupiła 269 tys. uncji kruszcu i ma go już ponad 31,8 mln uncji. Kazachstan zwiększył stan posiadania o 85 tys. uncji do 4 mln zaś Azerbejdżan o 32 tys. do 129 tys. uncji troy.

Zwiększyły się też rezerwy złota w tureckim banku centralnym. Instytucja dokupiła 586 tys. uncji dysponuje zapasami rzędu 13,73 mln uncji.

Ogółem na całym świecie, według danych MFW,  rezerwy złota wzrosły w kwietniu o 972 tys. uncji. Na początku kwietnia zakupy miały wartość 1,5 mld dolarów podczas gdy w dołku z 16 kwietnia (na poziomie 1321,5 USD/u) było to o około 200 mln USD mniej. Obecnie koszt uncji kruszcu to około 1392  dolarów. Oznacza to, że od początku roku spadł o prawie 12 proc.

Print Friendly, PDF & Email