Atuty konta oszczędnościowego

Rachunki oszczędnościowe w ostatnich latach znacząco zyskały na popularności. Biorąc pod uwagę korzyści płynące z takiej formy oszczędzania, trudno się temu dziwić.

Rachunek oszczędnościowy często przynosi zyski porównywalne z tymi, jakie dałaby standardowa lokata, ale jednocześnie rachunek – w odróżnieniu od lokaty – oferuje jego posiadaczowi ogromną swobodę dysponowania środkami. Otwierając rachunek oszczędnościowy, posiadacz nie deklaruje ani kwoty, jaką zamierza wpłacić, ani okresu, przez jaki będzie utrzymywał środki. Może też w dowolnym terminie wycofać oszczędności bez utraty odsetek.

Jedyne koszty tej swobody kryć się mogą w opłatach (np. za otwarcie, prowadzenie, wpłatę, wypłatę z rachunku), ale ponieważ banki konkurują o klienta także i w tym zakresie, można więc znaleźć na rynku takie rachunki, które nie tylko są otwierane i prowadzone bezpłatnie, ale jednocześnie umożliwiają wykonywanie w miesiącu określonej liczby bezpłatnych przelewów zewnętrznych i wypłat, a także nieograniczonej liczby bezpłatnych przelewów wewnętrznych.

Mówiąc o korzyściach płynących z oszczędzania na rachunku, wspomnieć również trzeba o oferowanej przez wiele banków dziennej kapitalizacji odsetek naliczonych na rachunku oszczędnościowym, która przy zachowaniu odpowiedniej kwoty, umożliwia zaokrąglanie „podatku Belki” do zera.

(źródło: Money.pl)

Print Friendly, PDF & Email