Ataki w cyberprzestrzeni, głównie w branży finansowej

Cybeprzestępczość to prawdziwy przemysł, który jest coraz większym zagrożeniem dla światowej gospodarki. Do wzrostu zagrożeń atakami przyniosła się m.in. popularyzacja urządzeń z mobilnym dostępem do Internetu, które zazwyczaj są słabo zabezpieczone. Tymczasem za pomocą smartfonów czy tabletów coraz więcej osób obsługuje swoje konta bankowe czy firmową pocztę. Następuje również coraz większa integracja procesów biznesowych ze środowiskiem sieciowym po to, żeby ułatwić życie klientom.

25 proc. ankietowanych firm z sektora finansowego stwierdziło w ostatnim roku istotny wyciek danych wywołany przez czynniki pochodzące z zewnątrz organizacji. Niemal 100 proc. organizacji, które zauważyły ataki było atakowanych więcej niż jeden raz a ataki miały charakter zorganizowany. 31 proc. organizacji dotknęły podobne ataki inicjowane wewnątrz organizacji. Tylko 16 proc. ankietowanych organizacji rozumie swój profil zagrożeń związanych z aktywnością w Internecie i aktywnie monitoruje zagrożenia.

Wśród najbardziej zagrożonych atakami cyberprzestępców branż jest branża finansowa, bo pozyskane w ten sposób informacje są łatwe do spieniężenia lub często jest to po prostu gotówka wyprowadzona z konta. Na liście są jednak firmy logistyczne, e-sklepy czy podmioty z sektora FMCG.

 

Print Friendly, PDF & Email