Ulgi podatkowe – które najpopularniejsze?

Ulgi podatkowe dają możliwość zaoszczędzenia pieniędzy podczas rozliczania rocznych deklaracji podatkowych. Nic więc dziwnego, że polscy podatnicy chętnie z nich korzystają podczas rocznych rozliczeń z fiskusem. Warto przy tym zauważyć, że liczba korzystających z nich osób rośnie z roku na rok.

Podatnicy w Polsce corocznie korzystają z dostępnych ulg podatkowych. Liczba takich osób stale się przy tym zwiększa. Wszystko to z racji tego, że rośnie świadomość i znajomość przepisów wśród polskich podatników. Jakie ulgi podatkowe cieszyły się największą popularnością w ubiegłym roku?
Prawie 20 milionów podatników w ubiegłym 2014 roku rozliczyło swoje deklaracje PIT za 2013 rok samodzielnie. Wielu podatników postanowiło przy tym skorzystać z przysługujących im ulg podatkowych.
Zdecydowanie najczęściej podatnicy decydowali się na rozliczenie z małżonkiem. Taka forma rozliczania deklaracji PIT jest nie tylko wygodna (podatnicy nie muszą wypełniać dwóch osobnych deklaracji), ale niesie ze sobą również korzyści finansowe. Taka forma rozliczenia rocznego jest bardzo korzystna dla małżonków, których wysokość rocznych zarobków znacznie się różni. Z takiego rozwiązania skorzystało niemal 10 milionów Polaków, a więc prawie połowa wszystkich podatników dokonujących samodzielnego rozliczenia.
Następną ulgą podatkową, która cieszy się dużą popularnością i daje podatnikom szansę na to, aby poprawić nieco finanse, jest ulga finansowa na dzieci. Kwoty odliczeń na pierwsze oraz drugie dziecko wynoszą kolejno 1112,04 oraz 2224,08 złotych w ciągu roku. Ulga w przypadku trzeciego dziecka wynosi już 2000,00 złotych rocznie, natomiast na czwarte dziecko jest to kwota w wysokości 2700,00 złotych rocznie. Dzięki temu, że ulga na dzieci jest odliczana od podatku, korzystający z niej podatnicy mogą w prosty sposób zmniejszyć swoje zobowiązania podatkowe. To z kolei zwiększa ich szanse na uniknięcie konieczności zapłacenia podatku.
Około 1 milion podatników skorzystało z kolejnej ulgi, która pozwala podreperować nieco domowe finanse. Chodzi i ulgę rehabilitacyjną. Z tego rodzaju ulgi podatkowej skorzystać mogą zarówno osoby niepełnosprawne, jak również ich opiekunowie. W swoim rozliczeniu rocznym mogą oni odliczyć wydatki, jakie ponieśli na rehabilitację, między innymi koszty dojazdów na zabiegi rehabilitacyjne czy koszty wykonywania ów zabiegów rehabilitacyjnych. Podatnicy, którzy mają możliwość skorzystania z tej ulgi, mogą także odliczyć w swojej deklaracji PIT koszty zakupu odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego a nawet koszty dostosowania mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Należy jednak pamiętać o tym, że tego typu wydatki muszą być przez podatnika udokumentowane.
Ulga podatkowa dla osób samotnie wychowujących dziecko jest kolejną ulgą, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem podatników. W ubiegłym roku skorzystało z niej niemal pół miliona osób. Powyższa ulga podatkowa dedykowana jest osobom, które samotnie wychowują dzieci (zarówno matek jak i ojców). Mają one możliwość rozliczenia się z dzieckiem na takich zasadach, jakby rozliczały się z małżonkiem. Jednak z racji tego, że dzieci nie wykonują prac zarobkowych i nie posiadają dochodu, rodzic może skorzystać z dodatkowej kwoty wolnej od podatku. Takie rozliczenie daje możliwość zaoszczędzenia ponad 550 złotych.
Zaprezentowane ulgi podatkowe to tylko niektóre, z jakich mogą korzystać podatnicy w Polsce. Przed wysłaniem rozliczonej deklaracji PIT do właściwego urzędu skarbowego warto zorientować się, czy przysługują nam jakieś ulgi podatkowe.

Print Friendly, PDF & Email