Co słychać na rynku wtórnym mieszkań?

Znów wydłuża się czas sprzedaży mieszkań w Warszawie. Średnio na klienta trzeba czekać 99 dni.

Nie zmobilizowały nabywców informacje o ograniczeniach w  „Rodzinie na swoim” i nie spieszyli z podpisywaniem umów przedwstępnych aby zdążyć ze złożeniem wniosku kredytowego. Niewykluczone, iż wynika to z zamieszania z walutą szwajcarską. Czynnik psychologiczny odgrywa dużą rolę na rynku mieszkaniowym.

Średni czas sprzedaży mieszkań – w stosunku do okresu maj – czerwiec  – minimalnie  się wydłużył. Np. w Warszawie wynosi on 99 dni i jest najdłuższy w 2011 r. (o 13 dni więcej niż na początku roku). To efekt coraz większej podaży mieszkań na rynku wtórnym i towarzyszącej jej rekordowej oferty z rynku deweloperskiego.

Wśród mieszkań, które znalazły nabywcę w najkrótszym czasie (poniżej 30 dni eksponowania na rynku), nie ma wyraźnie wyróżniającej się grupy lokali. Pewnym zaskoczeniem jest udział w tej grupie mieszkań w cenie powyżej 1 mln zł, które zazwyczaj miesiącami czekają na nabywcę, oraz mieszkań o podwyższonym standardzie w budynkach oddanych do użytkowania w ostatnich latach. Po raz kolejny w tym roku mamy do czynienia z niewielkim wzrostem rabatów.

(źródło: Rzeczpospolita)

Print Friendly, PDF & Email