Polska branża jachtowa ma się coraz lepiej

Zdecydowanej poprawie podlega kondycja luksusowej polskiej specjalności eksportowej. Branża jachtowa ma zbudować w tym roku nawet 17 tys. łodzi. To znaczący wzrost w porównaniu do początku kryzysu, gdy produkcja spadła poniżej 10 tys. sztuk.

Sebastian Nietupski, prezes Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych Polskie Jachty jest zdania, że mimo niekończących się gospodarczych problemów w Europie, polscy producenci stają teraz przed szansą ucieczki zachodnim konkurentom. Będą skuteczniej podbierać im klientów. Są od nich tańsi, a przy tym lepsi.

Polska to jeden z globalnych liderów w produkcji jachtów motorowych. W budowie łodzi do 10 metrów długości staliśmy się już drugim po Stanach Zjednoczonych producentem w świecie. Choć dużych stoczni jest mniej niż dziesięć, wszystkich firm powiązanych z branżą – mniejszych producentów, dostawców elementów, właścicieli marin itd. – blisko dziewięćset. Liderzy rynku to Galeon, Delphia Yachts, Sunreef, Ostróda Yacht, Balt Yacht, Ślepsk, Model-Art.

Print Friendly, PDF & Email